Twitter Türkiye’ye temsilci atamayacak (iddia)

Dün TBMM’den geçen ve Twitter, Facebook ve gibisi toplumsal medya platformlarına ait kimi düzenlemeler içeren kanun sonrasında kulislerde Twitter dışındaki ağların Türkiye’de temsilci bulundurma konusuna sicak baktıkları konuşuluyor. Lakin Twitter bu mevzuda pek istekli görünmüyor.

Twitter Türkiye’ye temsilci atamayacak (iddia)

Bugüne kadar Türkiye’de yalnızca reklam temsilcisi bulunduran toplumsal ağ Twitter, yeni yasa ile zarurî hale gelecek olan temsilci konusunda adım atmayacak üzere görünüyor.

Konuyla ilgili tez ise Habertürk muharriri Muharrem Sarıkaya’dan geldi. Sarıkaya, AK Parti Küme Lideri Naci Bostancı ile yaptığı bir görüşmede hususla ilgili birtakım bilgiler aldığını köşesinde yazdı.

Yasa ile ilgili olarak toplumsal ağ sağlayıcıları görüşmelerin yapıldığını da belirten Bostancı, “Ağırlıklı olarak Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul ettiler. Bir tek Twitter’dan şimdi karşılık vermedi, onda da değerli bir sorun görmüyoruz” dedi.

Yani şimdilik Twitter dışındaki toplumsal ağlar bu mevzuya olumlu yaklaşıyor. Facebook’un Türkiye’de esasen bir ofisi var ve bu ofiste yüklü olarak pazarlama faaliyetleri için çalışılıyor. Öteki toplumsal ağlar için de emsal durum kelam konusu.

Yani şimdilik Twitter bu bahiste sessiz kalmayı tercih etmiş üzere görünüyor. Altını bir kere daha çizelim: Bu resmi bir açıklama değil. Yalnızca kulislerde konuşulan bir durum.

Muharrem Sarıkaya’nın yazısının tamamını Habertürk internet sitesinde okuyabilirsiniz. 

Başa dön tuşu