Twitter ücretli oluyor! Takip etmek için para ödeyeceksiniz!

Popüler toplumsal medya platformu Twitter yeni özelliklerini duyurdu. Twitter, kullanıcıların yeni içeriğe erişim için takipçilerinden fiyat alması, belli ilgi alanlarına nazaran kümeler oluşturma ve bunlara katılma yeteneği ile çok yakında karşımıza çıkacak. Bir müddettir Twitter’ın fiyatlı modele geçeceği söyleniyordu. Muhteşem Follows özelliği ile bu gerçekleşmiş oldu.

Super Follows ismi verilen ödeme özelliği, Twitter kullanıcılarının takipçileri fiyatlandırmasına ve onlara ekstra içeriğe erişim sağlamasına imkan tanıyacak. Bu, bonus tweet’ler, bir topluluk kümesine erişim, bir haber bültenine üyelik yahut dayanağınızı gösteren bir rozet halinde olacak.

Twitter, kullanıcının avantaj elde etmek için ayda 4,99 dolar fiyat aldığı gösteren bir örnek gösterdi. Twitter bunu, içerik oluşturucuların ve yayıncıların direkt hayranlarından ödeme almalarına imkan tanımanın bir yolu olarak görüyor.

Bildiğiniz üzere takviye ödemeleri, bilhassa son yıllarda içerik oluşturucular için giderek daha kıymetli hale geldi. Patreon bu bahiste epey başarılı oldu. Facebook, YouTube ve hatta GitHub üzere başka platformların tümü direkt içerik oluşturucu ödeme özelliklerini kullanıma sundu.

Twitter muhtemelen öteki firmalar üzere bu ödemelerden bir kesinti yapacak. Lakin bu kesintinin öteki platformlardaki üzere makul düzeyde olması bekleniyor.

Twitter ayrıyeten, Facebook Grupları’na benzeyen Topluluklar isimli yeni bir özelliği de duyurdu. Beşerler, kediler yahut bitkiler üzere muhakkak ilgi alanları etrafında kümeler oluşturabilecek ve bunlara katılabilecek.

Twitter’ın yeni özelliklerinin şimdi ne vakit kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Fakat 2021 bitmeden bu iki özelliği de göreceğiz.

Başa dön tuşu