Twitter’da şok söylenti! Bu kadarına da yok artık!

Yeni argümanlar ortasında şirketin maaş bordrosunda ülkenin Devlet Güvenlik Bakanlığı (MSS) için çalışan Çinli bir casusun olduğu da vardı.

Senatör Chuck Grassley açılış konuşmasında, “FBI, Twitter’a şirketteki en az bir Çinli casusu bildirdi” dedi. Fakat şikayetin kamuya açıklanmış ve kimi kısımları düzeltilmiş versiyonu, FBI’ın hangi ülkeden bahsettiğini belirtmedi.

Zatko tabirinde, şirketin Çinli casusların varlığı konusunda uyarıldığını doğruladı. Zatko, “Bu bana, vazifeden alınmamdan bir hafta evvel haber verildi” dedi. “Bana söylendi zira kurumsal güvenlik/fiziksel güvenlik takımıyla temasa geçildi ve Twitter’daki maaş bordrosunda Çin’in istihbarat servislerinden biri olan MSS’nin en az bir casusunun olduğu söylendi.”

Zatko, Twitter’ı hükümet casuslarını işe almaya “zorladığını” söylediği Hindistan da dahil olmak üzere başka ülkelerden yabancı casusların varlığına ait telaşlarını de lisana getirdi.

Twitter’da şok söylenti! Bu kadarına da yok artık!

Özellikle, Zatko’nun açıklamaları, Twitter’ın maaş bordrosunda kayıt dışı yabancı casusların varlığıyla birinci defa uğraş etmesi değil. Eski bir Twitter çalışanı geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan için ajanlık yapmaktan hatalı bulundu. Savcılar, adama muhalifler hakkında hassas bilgileri devretmesi için para verildiğini argüman etti.

Zatko, yabancı casusların oluşturduğu tehlikenin bir dizi faktör nedeniyle daha da büyük olduğunu sav etti: platformun topladığı çok ölçüde data ve bu bilgilere ait içgörü eksikliğinin yanı sıra Twitter mühendislerinin buna geniş ve büyük ölçüde sınırsız erişimi. Zatko, “Şirket içindeki bir çalışanın bu odadaki tüm senatörlerin hesaplarını ele geçirebileceğini söylemek sıkıntı değil,” dedi.

Duruşmanın, şimdiye kadar Zatko’nun tezlerini detaylı olarak ele almayı reddeden Twitter üzerindeki baskıyı artırması olası. Senatör Grassley, komitenin CEO Parag Agrawal’ı duruşmada tabir vermeye davet ettiğini, lakin kendisinin “görüşmeyi reddettiğini” söyledi.

Grassley, şirketin 44 milyar dolarlık şirketi satın alması konusunda Elon Musk ile olan hukuk savaşına atıfta bulunarak, “Bu komitenin davetini Twitter’ın devam eden dava Bay Musk’ı tehlikeye atacağını sav ederek reddetti” dedi. “Amerikalıları yabancı tesirlerden korumak, Twitter’ın Delaware’deki hukuk davalarından daha kıymetlidir. Şayet bu argümanlar doğruysa, Bay Agrawal’ın gelecekte Twitter’daki pozisyonunu nasıl koruyabileceğini anlamıyorum.”

Başa dön tuşu