Facebook’ta sayfası olanların başını ağrıtacak bir karar alındı

Facebook son periyotlarda platformunda bir çok değişikliğe gidiyor. Şirket, yanlış bilgilerle ve aldatıcı paylaşımlarla bir müddettir gayret halinde. Bu kapsamda toplumsal medya devi bünyesinde değişiklikler yapmaya devam ediyor. Bu değişikliklerden biri de Facebook’ta sayfası olanların başını ağrıtacak tipten.

Facebook kümeleri hakkında verilen bu karara nazaran kümede yapılan yorumlardan artık sayfa sahibi sorumlu tutulacak. Bununla da kalmıyor. Verilen karar Facebook ile de kalmayacak, öbür toplumsal medya platformlarını da etkileyecek. Uzun müddettir tartışılan bu karar üzerine verilen bu karar sayfa sahiplerinin güzeline gitmeyecek.

Facebook sayfalarında yapılan yorumlardan sayfa sahipleri sorumlu tutulacak

Açıklamalarda bulunan Sydney Üniversitesi Hukuk Profesörü David Rolph sayfa sahiplerini korkutacak bir açıklamada bulundu. Buna nazaran, Facebook’ta bir sayfada olumsuz yorum yapan birinin yüzünden sayfa sahipleri davalık edilebilecek. Bu durumun adil olmadığını belirtmeye gerek yok lakin toplumsal medya platformları artık çok radikal kararlar alıyor diyebiliriz.

Sayfalarla ilgili alınan bu kararın temeli 2016‘ya dayanıyor. Tüm bu süreç 2016 yılında başladı. Dylan Voller isimli bir kişi gözaltına alınmıştı. Gözlatına alınan kişi hakkında epeyce aşağılayıcı yorumlar tüm toplumsal medya platformlarında dönmüştü. Akabinde bir yıl sonra Facebook paylaşımlarının altında yapılan berbat yorumlardan ötürü sayfa sahiplerine dava açılmaya başlandı. Lakin sayfa sahiplerinin sayfalarındaki yorumlardan sorumlu olmadıkları düşünülmüştü. Artık ise bu durum büsbütün değişiyor. Siz Facebook’un yeni kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin.

Başa dön tuşu