WhatsApp gizlilik konusunda geri adım atmıyor!

WhatsApp‘taki bilgileri Facebook iş ortakları ile paylaşmayı mecburî kılması ülkemizde büyük bir reaksiyon oluşturmuştu. Son birkaç gündür reaksiyonların artması üzerine Facebook cephesinden açıklama geldi.

Açıklamaya nazaran Facebook, WhatsApp‘taki dataları alma konusundaki ısrarını sürdürüyor. Teknolojioku‘ya hususla ilgili olarak uzun bir açıklama gönderen Facebook, bilgi paylaşımı konusunda bir değişiklik olmadığını da tez ediyor. Öte yandan Facebook‘un bu onay verme zorunluluğunu AB ülkelerinde yürürlüğe sokmadığını da belirtelim.

WhatsApp saklılık konusunda geri adım atmıyor!

İşte Facebook’un mevzu ile ilgili olarak haber merkezimize gönderdiği açıklama metni:

WhatsApp’tan Güncellenen Şartlara Ait Bilgilendirme:

WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden takviye almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle irtibatlarına yardımcı olmak ismine, kapalılık siyasetimizi güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden inançlı hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile data paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla yahut aileleriyle özel olarak nasıl irtibat kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine mühlet tanımak ismine yeni siyasetimizi şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz.

Son güncelleme ve bunun kullanıcılarımız için ne manaya geldiğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart’ın açıklamalarınave aşağıdaki soru-cevaplara göz atabilirsiniz:

Bu güncelleme WhatsApp’ın Facebook ile olan bağını nasıl etkiliyor?

 • Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile bilgi paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla yahut aileleriyle özel olarak kurduğu bağlantısı etkilemiyor.
 • WhatsApp olarak insanların kapalılığını muhafazaya büyük ehemmiyet veriyor ve kapalılık siyasetlerini kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için mühlet tanımak ismine kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında direkt irtibat kuruyoruz.

Facebook’un bu güncelleme ile WhatsApp iletilerine erişimi olacak mı?

 • WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.
 • Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, görüntünün ya da bildirinin yalnızca sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.
 • Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.
 • Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde iletilerinizin bir kilitle teminat altına alınmasıdır ve yalnızca alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

Bu güncelleme Türkiye’deki kullanıcılar için ne manaya geliyor?

 • Tüm kullanıcılar için olduğu üzere, Türkiye’deki kullanıcılar da üstte da belirtilen tıpkı saklılık, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor.

WhatsApp’ın bu güncellemedeki gayesi nedir?

 • Çoğu insan WhatsApp’ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor.
 • Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle irtibatlarına yardımcı olmak ismine kapalılık siyasetimizi güncelliyoruz.
 • Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden inançlı hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler.
 • Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da bağlantı kurmayı tercih etmeyen bireyler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

8 Şubat’ta ne olacak?

 • Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile bilgi paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla yahut aileleriyle özel olarak kurduğu bağlantısı etkilemiyor.
 • WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet koşullarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor.
 • WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların şimdiki hizmet şartlarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır.

Peki siz bu açıklama için ne düşünüyorsunuz? Facebook hakikaten de hakikat mu söylüyor? Yoksa bilgilerimizi istediği üzere kullanmaya devam edecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu