Twitter’ın Yeni CEO’su Belli Oldu

Elon Musk, dün Twitter CEO’luğunu bırakacağını, şirkette farklı görevler alacağını ifade etmişti. Yeni CEO’nun kim olacağı iddiaları dolaşırken Musk, Twitter’ı yönetecek kişinin Linda Yaccarino olduğunu duyurdu.

Sosyal medya ve iş dünyasının haylaz(!) çocuğu Elon Musk, geçtiğimiz yıllarda daha çok Tesla, SpaceX ve diğer şirketlerinin yaptığı işlerle gündeme gelirken özellikle 2019-2021 yılları arasında kripto para manipülasyonları, son 1 yılda ise Twitter satın alımı ile gündemi meşgul etti. Geçtiğimiz ekim ayında muradına eren ve 44 milyar dolar karşılığında Twitter’ı satın alan Musk, kendini şirketin tek sahibi ve yöneticisi haline getirmişti.

Twitter kurucusu Jack Dorsey dahil pek çok kişi, Elon Musk’ın Twitter için “Doğru kişi” olduğunu ifade etmiş olsa da Musk’ın satın alımdan bu yana verdiği kararlar, Dorsey dahil hemen herkesin fikrini değiştirmesine ve Musk’ın yönetimden geri çekilmesini talep etmesine neden olmuştu. Bu talep nihayet karşılık buldu ve Elon Musk, yine Twitter üzerinden yaptığı açıklamada CEO’luğu bırakacağını duyurdu.

Twitter’ın yeni CEO’su belli oldu

elon musk tweet

X/Twitter’ın CEO’luğu için yeni biri ile anlaştığımı duyurmaktan heyecan duyuyorum.” diyen Elon Musk, anlaştığı kişinin ismini dün açıklamamıştı ancak yeni Twitter CEO’sunun görevine 6 hafta içinde başlayacağını belirtmişti. 

Musk’ın yönetimi bırakacağını açıklamasının ardından Twitter’ın yeni CEO’sunun kim olacağı ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atıldı. Tüm oklar NBCUniversal’da yaklaşık 10 senedir görev alan Linda Yaccarino‘yu işaret ediyordu. Musk, bugün yaptığı açıklamada iddiaları doğruladı ve Twitter’ın yeni CEO’su Linda Yaccarino oldu. 

Elon Musk, attığı tweette “Linda Yaccarino’yu Twitter’ın yeni CEO’su olarak karşılamaktan heyecan duyuyorum! @LindaYacc öncelikle iş operasyonlarına odaklanırken, ben ürün tasarımı ve yeni teknolojiye odaklanacağım. Bu platformu her şey uygulaması olan X’e dönüştürmek için Linda ile çalışmayı dört gözle bekliyorum.” dedi.

Linda Yaccarino kimdir?

linda yaccarino

Linda Yaccarino, ABD’nin en büyük yayın kuruluşlarından NBCUniversal’da 10 yılı aşkın süredir görev yapıyor. Kendisinin buradaki görevi ise küresel reklamcılık ve ortaklıklar başkanlığıydı. Kendisinin son büyük projelerinden biri, dijital yayın platformu Peacock’ın reklamlı aboneliğini çıkarmaktı.

The Verge’ün Yaccarino’nun bir iş arkadaşından aldığı demeçte Yaccarino’nun Twitter’daki görevi çok istediği de paylaşıldı.

“Çivi kadar sert ve her zaman bu işi istiyordu. Muhteşem uyuyor.”

Yaccarino, geçtiğimiz ay Elon Musk ile bir röportaj yapmış, Musk’a Twitter vizyonunu sormuştu.

Elon Musk’ın Twitter’daki yeni görevi ne olacak?

Elon Musk, CEO’luk koltuğunu bir başkasına devredeceğini açıklarken şirketteki yeni görevlerini de paylaştı. Musk’ın açıklamasına göre milyarder iş insanının Twitter’daki yeni görevi CTO (baş teknoloji sorumlusu), ürün, yazılım ve sistem yöneticisi olacak.

Elon Musk’ın Twitter sahibi olarak gündemi meşgul ettiği başlıca olaylara aşağıdaki içeriklerimizden ulaşabilirsiniz

Twitter’da Aktif Olarak Kullanılmayan Hesaplar Silinmeye Başladı: 1,5 Milyar Kullanıcı Adı Boşa Çıkıyor!

Elon Musk’tan İtiraf Yağmuru: Twitter’ın CEO’su Ben Değilim, Köpeğim Floki

Elon Musk, 44 Milyar Dolara Satın Aldığı Twitter’ın Şu Anki Değerini Açıkladı (Yarısı Bile Etmiyor…)

Elon Musk’tan Skandal İtiraf: Hükümetler Twitter Mesajlarına Bile Erişebiliyor [Video]

Elon Musk, Twitter’ın Şirketini Kapattı

Elon Musk, Twitter’ın Logosunu Dogecoin ile Değiştirdi (Bir Dur Artık Coin Adam)

Elon Musk’ı yalnızca Tesla, SpaceX ya da Twitter skandallarıyla biliyorsanız, aşağıdaki videomuzdan asıl hikayesini öğrenebilirsiniz

Başa dön tuşu