Uçaklardaki Kablosuz İnternet, 2 Yıl İçerisinde Gelişme Göst

Bazı havayolları, kimi uçuşlarda yolcularına kablosuz internet hizmeti sunuyor. 10,000 fit irtifanın üstüne çıkan uçuşlarda, internet teması sık sık kesiliyor, var olan kablosuz internet, ‘akmasa da damlıyor’ düzeyinde çalışmaya başlıyor.

Hava araçlarına kablosuz internet sağlayan Gogo, var olan altyapısının üstüne geliştireceği ve bu sıkıntıları çözeceğini umduğu 5G ağının duyurusunu yaptı. Gogo’ya nazaran yeni sistem, 250’den fazla eski baz istasyonundan oluşan altyapının üzerine inşa edilecek. 2.4 GHz lisanssız spektrumda yayın yapacak olan ağ, uygun modemlerle desteklenecek.

Gogo ayrıyeten 5G ağın farklı spektrumları ve bantları da destekleyeceğini açıkladı. Yeni ağ geriye gerçek da uyumlu olacak, 5G temas olmayan durumlarda 4G ve 3G için de takviye verecek.

Yolcular bu hizmetlere bağlanırken bir değişiklik görmeyecekler, 5G ilişkiyi Wi-Fi üzerinden alacaklar. Ana değişiklik, Gogo’nun 5G ağını uydu internetine kıyasla “daha düşük operasyon maliyeti ve daha az gecikmeyle” sunabilecek olması olacak.

Gogo, uyduları kullanmaktan vazgeçerek problemli internetten kurtulmuş olacak. Sistemin etkinleşmesi 2021 yılını bulacak, o periyotta bu hizmeti birinci hangi havayolu firmasının alacağını göreceğiz. Muhtemelen birinci olarak American Airlines, Delta ve United Airlines bu sisteme geçiş yapacak.

Başa dön tuşu