WhatsApp Kurucusu, Hala Facebook’u Silmeye Çağırıyor

Öncelikle Cambridge Analytica skandalını hatırlamak için hafızalarımızı süratli bir halde tazeleyelim. 2017 yılında yaşanan olayda, Donald Trump (2016 ABD Başkanlık Seçimleri) ve Brexit (Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılması) kampanyalarını yöneten Londra merkezli danışmanlık şirketi Cambridge Analytica'nın, 87 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerini uygunsuz bir biçimde kullandığı ortaya çıkmıştı. 

İnternet dünyasını sarsan bu skandal, bilhassa Facebook cephesinde taşların yerinden oynamasına neden olmuştu. Kullanıcıların emanet ettiği ferdî bilgilerini koruyamadığı için fevkalade bir itimat ve itibar kaybı yaşayan ABD’li toplumsal medya devi, kısa müddette milyonlarca kullanıcı kaybetmişti. 

Elbette bunda, WhatsApp’ın kurucusu ortağı Brian Acton’ın #deletefacebook kampanyasına dayanak vermesi de tesirli oldu. Acton, WhatsApp’ın 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında Facebook’un bünyesine katılmasıyla birlikte, toplumsal medya devinin idare heyeti üyesi olmuştu; lakin Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ile yaşadığı uyuşmazlıklar, başarılı girişimcinin 2017 yılında şirketten istifa etmesiyle sonuçlanmıştı. 

Katıldığı bir aktiflikte konuşan Acton, Cambridge Analytica skandalının patlak vermesinin üzerinden neredeyse iki yıl geçmiş olmasına karşın kullanıcıların hala Facebook'u silmesi gerektiğini düşünüyor. 

Acton, WhatsApp’tan ayrılmasının akabinde 2018 yılında Moxie Marlinspike ile birlikte Signal Foundation’ı kurmuştu. Kar maksadı gütmeyen bir tertip olan Signal Foundation, özgür ifadeyi koruyan ve inançlı küresel irtibat sağlayan açık kaynaklı zımnilik teknolojileri geliştiriyor. Kurumun, bu kapsamında hayata geçirdiği Signal isimli şifreli iletileşme uygulaması, şu anda dünyadaki gazeteciler ve insan hakları savunucuları tarafından kullanılıyor. 

Başa dön tuşu