WhatsApp’ta Olmayıp Rakibi Line’da Olan 8 Şahane Özellik

Son yılların en tanınan ücretsiz arama ve iletileşme uygulaması kuşkusuz WhatsApp. Lakin Asyalı rakibi Line, sunduğu hizmetlerle en az rakibi kadar kullanılabilir durumda. Hatta birtakım noktalarda WhatsApp'dan daha da güzel olduğunu söyleyebiliriz.

Line ücretsiz arama yapabileceğiniz ve ileti gönderebileceğiniz bir taşınabilir uygulama. Birebir vakitte tıpkı WhatsApp Web gibi bilgisayardan da kullanabiliyorsunuz. Güçlü içeriği ile ön plana çıkan Line hakkında bu içeriğimizde Line’da olan fakat WhatsApp’ta olmayan özelliklere bakacağız.

Line’da olan lakin WhatsApp’ta olmayan özellikler:

Line’ı SIM kart olmadan da kullanabilirsiniz:

WhatsApp piyasaya çıktığı günden bu yana simkart gerektiren bir uygulama. Telefon numaranızı girmeden uygulamayı kullanmak mümkün olmuyor. Bu da çok sık telefon yahut telefon numarası değiştirenler için zorluk çıkartabiliyor.

Line ise iki farklı hesap açma özelliğine sahip. Birinci olarak WhatsApp’taki üzere telefon numarasıyla hesap açılabiliyor. Lakin bunu kullanmak istemeyenler için ikinci seçenek de Facebook hesapları. Uygulamayı kurduktan sonra size telefon numarasıyla yahut Facebook hesabıyla hesap açmanız için iki seçenek sunuluyor.

Facebook hesabıyla hesap açtığınız vakit profil resmi, profil ismi üzere özellikler otomatik olarak dolduruluyor. Lakin bunları değiştirmek isterseniz de çabucak değiştirebiliyorsunuz. Uygulama, Line kullanan Facebook arkadaşlarınızı otomatik bulurken, rehberinizdeki arkadaşlarınız için telefon numaranızı girmeniz gerekiyor.

Salla özelliği ile çabucak arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz:

WhatsApp’ta arkadaş eklemek için evvel numarasını kaydetmeniz gerekiyor. Rehberinize kayıtlı olmayan hiç kimseyle size ileti göndermediği takdirde konuşamıyorsunuz. Lakin bu durum Line’da daha farklı.

Line’da birini arkadaş olarak eklemek uygulama içerisinden süratlice yapılabiliyor. Salla ismi verilen özellikte, şayet arkadaş eklemek istediğiniz şahısla yanyanaysanız bir arada telefonlarınızı sallayarak çabucak birbirinizi ekleyebilirsiniz. Ya da QR kodunu kullanarak telefon ekranına yalnızca bir sefer tıklamanız kâfi oluyor.

Line kendi içerisinde vakit tüneline sahip:

Facebook, Twitter ve hatta artık Line ve WhatsApp üzere toplumsal mecralarda kullanıcılar öykülerini paylaşmak istiyor. Bu neden hikaye özelliği olmadan bu uygulamaları düşünemiyoruz bile. Bu mevzuda Line bu durumu rakibinden bir adım öteye götürüyor.

Uygulama içerisinde yer alan zaman tünelinde arkadaşlarınızla dilediğiniz her şeyi paylaşabilirsiniz. Metin, fotoğraf, görüntü ve hatta çıkartmaları bile paylaşmak çok kolay. Ayrıyeten bu özellikte arkadaşlarınız paylaşımlarınızda yorum yapabiliyor, paylaşabiliyor ve beğenebiliyor. WhatsApp’ta arkadaşlarınıza yalnızca kıssalar üzerinden paylaşım yapabiliyorsunuz.

Sohbetlerinizi daha eğlenceli hale getirin:

Aslında her iki uygulama da iletileşme uygulaması olarak çıktılar. Lakin geçirdikleri evrim ile bugün kendi başlarına bir toplumsal mecraya dönüştüler. Bir iletileşme uygulaması olmalarının yanı sıra ücretsiz arama, manzaralı arama, sesli bildiri üzere ekstra seçeneklere de sahipler.

Line’ı bu mevzuda ayıran şey ise uygulama özellikleri konusunda daha atılgan ve yenilikçi olması. Salla, çıkartma, vakit tüneli ve haber özellikleriyle kendi içerisinde başka bir dünya yaratmış durumda. Üstelik bunların tamamı fiyatsız. Arkadaşlarınızla sohbet ederken dilediğiniz çıkartmayı kullanabilirsiniz. Hatta isterseniz imajlı görüşmeler sırasında yahut görüntü çekerken yüz filtrelerini kullanarak daha eğlenceli içerikler yaratabilirsiniz.

Görüntülü görüşme sırasında oyun oynayabilirsiniz:

Ücretsiz arama ve iletileşme uygulamaları ortasında cümbüşe en düşkün uygulama hangisi diye sorarsanız karşılığımız katiyetle Line olacaktır. Zira uygulama kendi içerisinde Face Play oyunlarına sahip.

Görüntülü görüşme sırasında yahut sohbetlerinizde arkadaşlarınızla Face Play içerisindeki oyunlardan birini oynayabilirsiniz. Uygulama ayrıyeten bu oyunlardan ekran imgesi almanızı ve dilerseniz uygulama vakit tünelinde ya da dilerseniz bir sohbette paylaşmanıza imkan sağlıyor. 

WhatsApp aslında genel olarak sade bir kullanıma sahip olduğu için bu şekil ekstra özelliklere biraz uzak kalıyor. Daha çok başka uygulamalarda tutan ve kullanıcılarının çok istediği özellikleri uygulamaya eklemeyi tercih ediyor. Karşılık verme, çıkartma koyma özellikleri bunlardan yalnızca ikisi.

Line kendi içerisinde canlı yayın yapmanıza müsaade veriyor:

Facebook ve Instagram canlı yayınlarına artık alıştık. Ancak siz “mesajlaşma uygulamasında canlı yayın olur mu” demeyin, zira oluyor. Line uygulama içerisinde arkadaşlarınıza canlı yayın yapabileceğiniz bir özelliğe sahip.

Canlı yayın özelliğinin genel kullanımı sohbetlerdeki değerli anları paylaşmak. Lakin isteyenler Instagram’daki üzere diledikleri vakit, diledikleri yerde canlı yayın yapabiliyorlar. Canlı yayınlarda izleyenler yorum yapabiliyor yahut emojilerle hislerini aşikâr edebiliyorlar.

Ünlülerin ve markaların hesaplarından haberler paylşılıyor:

Line iletileşme servisinin bir başka hoş özelliği ise kendi içerisinde ünlü isimlerin ve markaların da hesaplarının olması. Sevdiğiniz ünlüden yahut markalardan son dakika haberlerini şahsen kendilerinden alabiliyorsunuz. Ayrıyeten kimi isimler yalnızca Line’a özel içerikler üretiyorlar.

WhatsApp'a kıyasla gaha büyük evraklar göndermeniz mümkün:

Günümüzde artık fotoğraf ve görüntülerin kalitesi nedeniyle evrakların boyutu da bir epey yükseldi. Evvelce gözümüze çok yüksek gelen ölçüler bile neredeyse az kalmaya başladı. Bu durum uygulamalardan beklentimizin de değişmesine yol açtı.

WhatsApp’ta büyük yahut uzun evrak göndermek hakikaten külfetli bir süreç olabiliyor. Uygulama büyük evraklara yahut uzun görüntülere müsaade vermiyor. Görüntüleri kesmenizi ve evrakları da küçültmenizi istiyor. Bu durum Line’da biraz daha günümüze uygun durumda. Uygulama içerisinde 300 MB’a kadar evrak gönderebilirsiniz. Bu da büyük evraklar konusunda problem yaşamanızı engelleyecektir. Bu ölçü WhatsApp’ta yalnızca 100 MB.

Line: Fiyatsız Arama ve Bildiri uygulaması

Genel olarak bu özelliklere baktığımızda Line’ın daha eğlenceli ve interaktif bir iletileşme uygulaması olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Aslında yaptıkları yalnızca günümüze ayak uydurmak üzere görünse de kullanıcı gereksinimlerini önemsedikleri çok açık bir biçimde görülüyor. Şayet kendinize yeni bir iletileşme uygulaması arıyorsanız Line bunun için en uygun aday olacaktır.

Başa dön tuşu