TikTok yayıncıları ciddi paralar kazanabilir!

Youtube, Instagram Reels üzere içerik uygulamaları üzere TikTok da son yıllarda kısa görüntü üretenlenlerin gelir elde etme imkanı sağlayan platformlar ortasında yer almaktadır.

Mevcut haliyle tanınan yayın yapan içerik üreticilerine ödeme yapan uygulama, içerik üreticilerine para kazanmaları için yeni bir yol daha sunuyor. Şirket, görüntülerini belli reklamlarla birlikte yayınlayan en âlâ içerik üreticileri ile gelirlerinin muhakkak bir oranını paylaşmayı planlıyor. İçerik üreticilerine şimdiye dek bir ödeme yapma imkanı sunmayan platformun Youtube’un içerik üreticilerine ödeme formuna misal bir formül izleyeceği öngörülüyor.

TikTok yayıncıları önemli paralar kazanabilir!

TikTok Pulse isimli yeni programı ile şirket, TikTok’ta yayınlanan en âlâ görüntülerin %4’ünde reklam gösteren içerik üreticilerine, reklam gelirlerinden hisse vermeyi amaçlıyor.

En az 100.000 takipçisi olan içerik oluşturucular ve yayıncılar görüntüleri eklendiğinde hisse almaya hak kazanacaklar.

TikTok’un Kuzey Amerika ünitesinin yöneticilerinden Sandie Hawkins The Verge’e verdiği demeçte, Pulse’dan ede edilen reklam gelirinin yüzde 50’sini onaylı içerik üreticileri ile paylaşacağını bildirdi. Youtube’un içerik üreticilerine sunduğu ödemeye yakın bir biçimde (%55) reklam gelirlerinden hisse açıklayan Hawkins TikTok Pulse’ın ABD’de Haziran ayında uygulamaya geçeceğini ve sonbahara yanlışsız da daha çok ülkede yaygınlaşmış olacağını bildiriyor.

Bu yeni uygulamaya dek TikTok içerik oluşturucularına görüntülerin popülaritesine nazaran ödeme yapan bir fon üzerinden ödeme yapıyordu. İçerik üreticiler yeni uygulamanın küçük meblağlarda ve sistemsiz ödeme sağlayacağını ileri sürerek tenkit getiriyorlar.

Başa dön tuşu