WiFi Şifresini Öğrenmek İçin 2 Yöntem

Akıllı telefonları kullanmaya başladığımızdan beri internet olmadan anımız geçmiyor. Bu yüzden gittiğimiz her yerde de evvel WiFi kontağının olup olmadığını denetim ediyoruz. Çoğunlukla kullandığımız WiFi ilişkisi şifre ile korunuyor. Bağlandığımız her WiFi’ın şifresi de telefonumuza ya da bilgisayarımıza kaydolur. 

Ancak kimi durumlarda WiFi düzgün çalışmayabilir. Bu durumda ağı aygıta unutturup tekrar bağlanmanız gerekebilir. Bir ağı aygıta unutturduğunuzda o ağa ilişkin şifrede unutulur. Ağa tekrar bağlanmak için şifreyi tekrar girmeniz gerekir. Biz de bu haberimizde şifreyi unutmanız durumunda, WiFi şifresine nasıl erişebileceğinizi gösteceğiz.

1.Yöntem: Modem ya da kablosuz yönlendirici ile öğrenme

Bu metot WiFi şifrenizi kurtarmak için uygulanacak en kolay ve en süratli yöntemdir. Aşağıda anlattığımız adımları uyguladığınızda ağın şifresini tekrar kolay kolay öğrenebilirsiniz. 

Bu adımı uygulamak için evvel modem ya da kablosuz yönlendiricinizi (wireless router) açmanız ve akabinde yönetici paneline girmeniz gerekiyor. Yönetici paneline girdikten sonra, sizden kullanıcı ismi ve şifre istenecektir. Çoklukla hem kullanıcı ismi hem de şifre olarak “admin” kullanılır. Kullanıcı ismi ve şifreyi girdikten sonra yönetici paneline girmiş olursunuz. 

Yönetici paneline girdikten sonra “kablosuz” seçeneğine girerek, “kablosuz güvenlik” seçeneğine girerek WiFi şifresini öğrenebilirsiniz. 

2.Yöntem: Bilgisayarınızdaki ADB şoförlerini kullanarak root kullanmadan WiFi şifresi kurtarma

Bu formülde bilgisayarınızla birlikte telefonunuzu da kullanacağız. Öbür yol üzere bu metot de kolay, süratli ve kolaydır. Bu metodu kullanmak için de aşağıdaki adımları uygulayacağız. 

Öncelikle bu adımda kullanacağımız telefonun geliştirici seçeneklerini aktif hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için telefonun ayarlar menüsünün ekseriyetle en alt kısmında olan “Telefon hakkında” kısmına girmeniz gerekiyor. “Telefon hakkında” kısmında bulunan “yapım numarası (build number)” seçeneğine üst üste 5 ya da 6 defa tıkladığınızda telefonunuzun geliştirici seçenekleri etkin olacaktır.

Geliştirici seçeneklerini etkin hale getirdikten sonra bu menüye girerek “USB kusur ayıklama” ya da “Android yanılgı ayıklama” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Telefonumuzdaki ayarlar bu kadar. 

Şimdi ADB sürücüsünün kurulumunu yapmamız gerekiyor. Öncelikle ADB sürücüsünü bilgisayarınıza indirin ve kurun. Lakin bu sürücüyü kurmak tek başına kâfi olmayacak. Sürücüyü kurduktan sonra şoförün bulunduğu klasöre ulaşmanız gerekiyor. 

ADB şoförünün bulunduğu klasörü bulduktan sonra, shift tuşu ile bir arada klasöre sağ tıklayın. Açılan pencerede “Burada komut penceresini aç” seçeneğine tıklayın. 

ABD sürücüsünü kullanmaya başlamadan evvel şoförün düzgün çalışıp çalışmadığını denetim etmek gerekir. Bunun için aygıtınızı bir bilgisayara bağlamanız gerekiyor. Telefonu bilgisayara bağladıktan sonra az evvel açtığımız komut penceresine giderek “adb services” yazıp, enter’a basmanız gerekiyor. 

Bu süreci yaptıktan sonra ekranda sıralanan bir aygıt görüyorsanız ABD şoförünün düzgün çalıştığından emin olabilirsiniz. Listede aygıtı gördükten sonra komut penceresinde tekrar geri dönüp, komut penceresine “adb pull/data/misc/wifi/wpa_suppliant.conf c:/wpa_supplicant.conf.” yazmanız gerekiyor.

Bu komut, belgeleri bilgisayarınızın C diskine taşıyacaktır. Yapmanız gereken son şey, ADB klasörüne geri dönerek metin evrakını not defteri ile açmaktır. Bu formda kayıtlı tüm IP’lerin şifrelerini görebilirsiniz.

Başa dön tuşu