Facebook Grupları kullananlara kötü haber! Ücretli abonelik geliyor

Facebook, para kazanma özelliklerine bir yenisini ekliyor: Facebook Kümeler. Toplumsal ağ, alışveriş, bağış toplama ve abonelik özellikleriyle küme yöneticilerinin para kazanmasını sağlayan yeni araçları test ediyor.

Şirket, kelam konusu güncellemeleri yıllık “Topluluklar Zirvesi” etkinliğinde duyurdu. Bu güncellemeler ortasında Facebook Kümelerini kullananları yakından ilgilendiren kimi gelişmeler kelam konusu. Şirketin açıklamasına nazaran yeni özellik ile kümeleri yöneten bireyler kurdukları toplulukları “daha rahat sürdürebilecek”.

Facebook Kümeleri kullananlara makus haber! Fiyatlı abonelik geliyor

Ücretli kümeler özelliği platform için büsbütün yeni bir konsept diyebiliriz. Alt kümeler, esasen, üyelerin katılmak için aylık bir fiyat ödediği küme içinde daha küçük kümelerden meydana geliyor. Facebook, küme yöneticilerinin fiyatsız alt kümeler oluşturmasına da müsaade verecek. Lakin özelliğin bir de fiyatlı sürümü olacak. Bu da Facebook’un abonelik tabanlı eserler oluşturma gayretinden kaynaklanıyor diyebiliriz.

Artık aylık belli bir fiyat karşılığında üye olabileceğiniz alt kümeler olacak. Bu kümelere katılan üyelere başka kümelere kıyasla kimi ayrıcalıklar tanınacak. Kelam konusu fiyatlı üyeler daha farklı içerikler görecek ve paylaşabilecek. Küme yöneticileri ise abone olan şahıslardan gelen karı vergi ve komite hissesi kesilerek elde edebilecekler. Bu kümeler ayrıyeten, kümeye bağlı olan özel bir market üzerinden alışveriş de yapabilecekler. Bu paralı kümelerde yöneticiler art plan renklerini, yazı tipi tarzlarını ve kümelerin görünümünün öbür istikametlerini değiştirebilecek.

Başa dön tuşu