Witcher Dizisi Hakkında Şimdiye Dek Edinilen Bilgiler

Andrzej Sapkowski'nin romanlarına dayanan dizi “The Witcher”, birinci olarak 2017'de duyurulmuştu. Dizinin başrolünde Superman rolü ile akıllara kazınan Henry Cavill bulunuyor. Henry Cavill, dizide iki güçlü ulus ortasındaki ihtilafa karışan mutasyona uğramış, doğaüstü yetenekli bir canavar avcısı olan Geralt of Rivia'ya hayat verecek.

Witcher dizisinin fragmanı:

Netflix; diziyi bekleyenlere dizideki olaylardan kısa sahnelerin yer aldığı bir fragman sundu. The Witcher dizisinin fragmanını izleyerek dizi hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz.

Witcher dizisinin oyuncu ve direktör takımı:

Anlaşılan daha evvel Daredevil ve Deffenders dizilerini de yazan TV şovmeni Lauren Schmidt Hissrich, Henry Cavill'i bu maceraperest karakter için ikna etmiş. Dizi muharriri Andrzej Sapkowski'nin de yaratıcı danışman olarak video oyunu yapımcılarıyla doğrudan bağlantıları var. The Witcher oyununun imalcisi olan şirket CD Projekt Red'den Tomas Baginski, en az bir kısma direkt katkı sağlayacak.

Dizi oyuncularına gelecek olursak Anya Chalotra, bir büyücü ve uzun müddettir Geralt'ın sevgilisi olan Vengerberg Yennefer'i oynuyor. Freya Allan ise cadı Ciri'yi oynuyor. Ayrıyeten Geralt’ın sadık atı Roach da fragmanda gözüküyor. (Ya da en azından Roaches'lerden biri. Geralt, 100 yaşın üzerinde ve her cet tıpkı ismi veriyor.)

Filmde kıssanın olaylarını belgeleyen, Geralt'ın en yakın arkadaşı olan “Dandelion” da yer alacak ancak ismini kitaplardaki şekilde kullanacak: Jaskier. Bu kelime, aslında karamsar hisseden prensesin düğün çiçeği manasına geliyor.

Witcher dizisinin kıssası hakkındaki söylentiler:

Kitaplara yahut oyunlara aşina olan herkesin bildiği üzere The Witcher, büsbütün ahlaki belirsizlikle ilgili. Göstericiler, birinci tanıştığımızda nefret edeceğimiz karakterleri daha sonra seveceğimize dair kelam verdi. Zaten Geralt'ın kendisi bile klasik bir kahraman değil. Witchers, canavarları fedakarlık için değil para için öldürür. Henry Cavill, Geralt'ın bir kahraman olmasına karşın “Herkese kusursuz davranmayacağını” söyledi. Ayrıca dizinin sloganı, “En makus canavarlar, yarattığımız canavarlardır.”

Yalnızca oyunları oynamış olsanız bile dizide tanıyacağınız çok şey var. Henüz tam olarak hangi öykülerin uyarlandığını bilmiyoruz ancak fragmanlara ve Hissrich'in The Witcher'in “ayrık ailesi” hakkında söylediklerine dayanarak Geralt, Ciri ve Yennefer arasında kafa karıştırıcı bir bağlantı bulunacak üzere görünüyor.

Sekiz Witcher romanı var (kısa öyküler hariç) ve dizide Geralt'ın Ciri ile olan bağını ele alan beş kitaptan ilham alınacak üzere görünüyor. Bunun, oyunlara özel bir referans olmayacağı manasına gelip gelmediği şimdi muhakkak değil. Hissrich, dizinin birden fazla dönem boyunca yayınlanması durumunda oyunlardan daha fazla alıntı olacağını belirtmişti.

Witcher dizisinin yapım tasarımı:

Tasarım açısından bazı farklılıklar olsa da oyunlardan alıntılar olmaması mümkün değil. Cavill’in Geralt’ın makyaj testine birinci reaksiyonu karışıktı. Özellikle sarışın peruk, onu CD Projekt Red serisinden tanıdığımız Geralt karakterinden çok Legolas üzere göstermişti ancak son çekimlerde onu hareket hâlindeyken görünce hiç de kötü olmayan bir görünümü var.

Netflix versiyonunda, oyunda kullandığı iki kılıcın (insanlar için çelik, canavarlar için gümüş) yerine yalnızca bir kılıç taşıması çok eleştirilmişti lakin kitaba göre Geralt'ın iki kılıcı var ama gümüş kılıcını atının üzerinde tutuyor.

Başa dön tuşu