X’te Hata Nedeniyle Eski Fotoğraf ve Videolar Görünmez Oldu!

X’te yaşanan bir algoritma hatası, 2014 yılı ve öncesinde yüklenen fotoğraf ve videoların görüntülenememesine yol açtı. Kısa bağlantılara da ulaşılamıyordu. Hatanın nedeni bilinmezken, kısmen de olsa düzeltme yapıldı.

Dünyanın en popüler mikroblog platformu X (namıdiğer Twitter), büyük bir aksaklıkla karşı karşıya kaldı. Platform algoritmasında yaşanan bir hata, 2014 yılı ve daha öncesinde platforma yüklenen fotoğraf ve videoların gösterilememesine neden oldu. Ayrıca kısaltılmış bağlantılara da ulaşılamadı. Yaptığımız son kontrollerde, hatanın kısmen giderildiğini görüyoruz. Fotoğraf ve videolar yeniden görüntülenebilir oldu ancak kısaltılmış bağlantılar metin gibi gösterilmeye devam ediyor.

X algoritmasında nasıl bir hata yaşandığı bilinmiyor. Ancak bu hata, çok büyük aksaklıklara yol açtı. Kullanıcılar, geçici bir süreliğine de olsa milyonlarca içeriğe ulaşamadılar. Üstelik bu hata istisnasız olarak tüm içerikleri etkilemişti. Yani birkaç beğeniye sahip olan paylaşımlar da milyonlarca etkileşim alan paylaşımlar da görüntülenemez oldu. Elon Musk, X’te yaşanan problem ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Tarihin en popüler paylaşımlarından bir tanesi de X’in hatası nedeniyle “silindi”

X fotoğraf ve videolar görünmedi

Yukarıdaki fotoğrafı çoğunuz hatırlarsınız. Ünlü Aktris Ellen DeGeneres’in 2014 yılında paylaştığı bu fotoğraf, Oscar Ödülleri‘nin en ikonik içeriklerinden bir tanesidir. X’in algoritma hatası, 2 milyondan fazla beğeni alan bu paylaşımın da görünmemesine yol açtı. Yaptığımız kontrolde, diğer tüm içeriklerle birlikte bu ikonik fotoğrafın da yeniden X’te görünmeye başladığını görüyoruz.

Ellen DeGeneres’in 3 Mart 2014 tarihindeki paylaşımı:

Başa dön tuşu