YouTube, 100.000’den Fazla Videoyu Platformdan Kaldırdı

YouTube, topluluk kurallarını zedeleyen ve nefret söylemi içeren görüntüleri platformdan kaldırmadığı gerekçesiyle son vakitlerde ziyadesiyle eleştirilmişti. Görünüşe bakılırsa YouTube, tenkitlerin giderek ciddileştiğinin farkına vardı ve husus üzerindeki çalışmalarına başladı.

Şirket, 2019’un birinci çeyreğinde kaldırdığı görüntülerin beş katı kadar görüntüyü ve kanalı Nisan ve Haziran ayları ortasında kapattı. YouTube, sırf 2-3 ay içerisinde 100.000’den fazla görüntüyü ve 17.000’den fazla kanalı nefret söylemi siyasetini ihlal ettiği için kapattı.

Şirket, bunların yanı sıra yorum silme sayısının da ziyadesiyle arttığını belirtti. YouTube’un açıkladığına nazaran 500 milyondan fazla yorum, yeni nefret söylemi siyasetini ihlal ettiği için silindi. Şirketin otomatikleştirilmiş sistemi, 9 milyondan fazla görüntü yüklü olan platformdaki içeriklerin yüzde 87’sinden fazlasını rapor edebiliyor.

Şirketin nefret söylemi siyasetini güncellemesinden sonra geçen ay yaklaşık 30.000 görüntü platformdan kaldırıldı. Tenkitlerin altında ezildiğini fark eden YouTube’un bu hareketi ilgi cazip olsa da şirketin yapacak çok işi olduğu da aşikâr.

Başa dön tuşu