Spotify Yerine YouTube Music’e Abone Olmanız İçin 5 Neden

1 yıldan daha uzun bir müddettir kullanımda olan YouTube Premium, birkaç gün evvel ülkemizde de hizmet vermeye başladı. Reklamsız, art planda oynatmaya müsaade veren ve birtakım özel içeriklere sahip olan YouTube Premium, beraberinde Google'ın Spotify rakibi müzik hizmeti YouTube Music'i de getiriyor. Birinci 3 ay boyunca büsbütün fiyatsız olarak kullanıcılara sunulan YouTube Premium, daha sonrasında ise Spotify ve Apple Music ile misal fiyatlarla karşımıza çıkıyor.

Müzik servisleri ortasında kullanıcılar tarafından en çok sevilen ve en çok kullanılan uygulama pozisyonundaki Spotify, Google'ın bu atağıyla birlikte ülkemizde Apple Music'ten sonra bir rakibe daha kavuşmuş oldu. Pekala Spotify yerine YouTube Music tercih etmek için ne üzere sebepler bulunuyor?

Spotify yerine YouTube Music'i tercih etmek için 5 neden:

1. Daha geniş müzik arşivi:

Spotify'ın müzik kütüphanesinde 40 milyonu aşkın içerik bulunuyor. Canlı performanslar, müziklerin cover versiyonları üzere müzikleri de barındıran bu sayı YouTube ile kıyaslandığında biraz düşük kalıyor. Zira YouTube, Spotify'da bulunan ve resmi olarak yayınlanan müziklere ek olarak hayran üretimi remix ve cover'lara da mesken sahipliği yapıyor.

“Müzik” ismi altında YouTube üzerinde yayınlanan neredeyse her modüle ulaşabileceğiniz YouTube Music, sunduğu müzik arşivi konusunda Spotify'a da Apple Music'e de fark atıyor.

2. Müzik klipleri:

YouTube Music, YouTube'un bir hizmeti olduğu için doğal olarak klip takviyesiyle geliyor. YouTube Music'in fiyatsız ve reklamlı üyelik modelinde bu klipler yer almazken, Premium versiyonda tüm reklamlar kalkıyor ve istediğiniz takdirde müzikleri klipleriyle birlikte dinleyebiliyorsunuz.

Spotify tarafında Behind The Lyrics üzere interaktif özellikler bulunsa da YouTube Music, klipleriyle de bir adım öne geçiyor.

3. Müzik kelamından aradığınızı bulma avantajı:

Dinlediğiniz müziklerin kimi vakit ismini unutabilirsiniz. Müziğin akılda kalan bir kelamını arattığınızda arama devi Google'ın geliştirdiği YouTube Music, muhtemelen aradığınız şarkıyı sizin için bulacaktır. Spotify tarafında ise bu türlü bir şey mevcut değil.

Farklı modlar ve çalma listeleri üzerinden arama sürecini gerçekleştiren Spotify, bu manada tam bir dev olan Google'a karşı yenik düşüyor. Yeniden de Google Asistan, Siri yahut direkt olarak Shazam kullanarak aradığınız müziği basitçe bulabilir ve bulduğunuz müziği istediğiniz müzik uygulamasına aktarabilirsiniz.

4. Daha verimli bilgi tasarrufu modu:

Kısıtlı bir taşınabilir dataya sahip olan ve müzik için çok fazla internet harcamak istemeyenler için YouTube Music, ses transfer kalitesini 48 kbps'e kadar düşürebiliyor. Spotify'da ise bu paha 96 kbps, yani YouTube'un iki katı. Alışılmış ki ses kalitesini etkileyen bu durum, ne olursa olsun sağladığı data tasarrufuyla YouTube Music'i öne geçiriyor.

5. Üç ay fiyatsız deneme sürümü ve denemenin akabinde 3 TL farkla YouTube Premium:

Ülkemizde yeni hizmete sunulan YouTube Music ve YouTube Premium, herkes için üç ay boyunca deneme müddeti sunuyor. Üç aylık sürecin akabinde Spotify ile birebir fiyata, yani 13,99 TL'ye abone olabileceğiniz YouTube Music, her ay Spotify yahut benzerlerine ödeme yapan ve bunu en azından üç ay boyunca devam ettirmek istemeyenler için epeyce mantıklı bir seçenek.

Üç aylık sürecin akabinde YouTube Music için 13,99 ödemek yerine daha kapsamlı olan YouTube Premium'a ayda 16,99 TL'ye abone olabilirsiniz. Böylelikle müzik tarafındaki avantajlara ek olarak tüm YouTube'u reklamsız olarak kullanabilir, istediğiniz vakit istediğiniz görüntüyü indirebilir ve Premium abonelerine özel içeriklere erişim sağlayabilirsiniz.

YouTube Premium ve YouTube Music hakkında bilgilendirici içeriklerimize önümüzdeki süreçte de devam edeceğiz. Ülkemizde kullanıma sunulan YouTube Premium hakkında tüm gelişmeler için takipte kalın.

Başa dön tuşu