YouTube, Tartışmaya Sebep Olan Videoları Bilerek Kaldırmıyor

YouTube’un CEO’su Susan Wojcicki’nin bugün yaptığı açıklamaya nazaran platformda yer alan, şahısları rahatsız edecek ofansif ögeler içeren kimi görüntüler bilerek kaldırılmıyor. Susan, bunun sebebinin ise YouTube’un içerik üreticileri için daha “serbest” bir platform olmasını istemeleri olduğunu söyledi.

YouTube, komplo teorilerinden radikalleşmeyi durdurmaya, sonlandırılmış tacizden zorbalığa kadar problemli içeriğe sahip olan görüntülerin yayılmasını nasıl engelleyebileceği konusunda uzun müddettir zahmet çekiyor. Yakın vakitte YouTube, muhafazakâr bir YouTube kullanıcısının bir Vox sunucusu hakkında homofobik yorumlar yapması ve buna müdahale edilmemesi nedeniyle eleştirilmişti.

Wojcikci’nin açıklamasında YouTube’un siyaset değişikliğine gittiğine dair bir bilgi yer almıyor. Bunun yerine YouTube’da aile dostu bir ortam oluşturmak için yeni 4 adet yol açıklanıyor:

  • Yasaklı içeriği süratli bir biçimde kaldırmak
  • Yetkililere sesinizi duyurmak
  • Sorunlu içeriğin yayılmasını azaltmak
  • Güvenilir içerik üreticilerini ödüllendirmek

Bütün bunlar bir ortada olduğunda YouTube’un sağlıklı bir platform olacağı düşünülüyor. Wojcikci’nin dediğine nazaran, şirketin hürlük ve sorumluluk sahibi olma ortasındaki dengeyi yeterli kurması gerekiyor. Bu nedenle birtakım ofansif içerikli görüntüler algoritma tarafından es geçiliyor.

Başa dön tuşu