YouTube Premium Detaylı İnceleme: Parasını Hak Ediyor mu?

Google, uzun müddettir YouTube’un fiyatlı bir sürümü üzerinde çalışıyor. Netflix üzere platformların yükselişinden ilham alan şirket, birinci olarak 2014’te başladığı çalışmalarına YouTube Red ile devam etmişti. Mayıs 2018’de ise YouTube Red, yerini “ben ücretliyim” diye bağıran YouTube Premium’a bıraktı. Ortadan geçen 14 aylık süreçten sonra platform Türkiye’de erişime açıldı.

Öncelikle platformun birinci 3 ay fiyatsız olmasına değinmek gerekiyor. Türkiye’deki kullanıcılar, 3 ay boyunca para vermeden YouTube Premium’un tüm imkanlarından faydalanacaklar. Devam etmek için 4. aydan itibaren, aylık en az 16,99 TL fiyat ödemek zorundalar.

Çoğu insan YouTube Premium’u “reklamsız YouTube” olarak bilse de aslında çok daha fazla şey sunuluyor. Bilhassa paket içerisinde gelen Spotify rakibi YouTube Music dayanağı, en büyük artılardan birisi. Gelin ayrıntılı incelemeyle sorularımıza karşılık arayalım. Ayrıyeten yalnızca YouTube Premium'un özellikleri ve fiyat listesi içeren kısa bir anlatım için buraya tıklayabilirsiniz.

Tasarım: YouTube Premium’un sıradan YouTube’dan görünüş olarak ne farkı var?

Her vakit kullandığımız standart YouTube’un dizaynına aşinayız. Küçük yenileştirmeler ve karanlık mod üzere özellikler dışında son yıllarda önemli bir değişim yaşandığını görmedik. En azından izleyicilerin gözünden YouTube’un tasarım standartları oturmuş durumda. Birebir şey YouTube Premium’da da geçerli. Fiyatlı servisin standart servisten tasarım olarak değerli bir farkı bulunmuyor. Yeniden de temel değişimleri şöyle verebiliriz:

  • YouTube logosu yanında “Premium” yazısı geliyor,
  • Sol menüde yepyeni içeriklere ulaşabileceğiniz “Originals” butonu yer alıyor,
  • Yine sol menüde YouTube Premium ayarlarınızı özelleştirebileceğiniz “YouTube Originals seçeneği yer alıyor.

Video oynatma ekranında da yeniden değerli değişiklikler yok. Fakat burada YouTube Premium’ın taşınabilir izleyicileri hedefleyen birtakım değerli özellikleri daha çok ön plana çıkarılmış durumda. Örneğin tarayıcınızdan girdiğiniz YouTube Premium hesabınız ile görüntü indirme süreci yapamıyorsunuz. Bunun için YouTube taşınabilir uygulamasını kullanmak zorundasınız. Görüntü oynatma ekranındaki özellikleri de şöyle sıralayabiliriz:

  • Tarayıcıda da reklamsız tecrübe, 
  • Mobilde reklamlar ortadan kalktığı için önerilen içerikleri daha ön planda görmek mümkün oluyor,
  • Ücretli ve fiyatsız sürümde görüntü indirme seçeneği sunuluyor. Lakin fiyatsız sürümde tıklarsanız, sizi YouTube Premium abonesi olmaya yönlendiriyor. Üye olunca azamî 720p çözünürlüğünde görüntü indirebiliyorsunuz. 

2. YouTube Originals: Menüye ek 6’lı ve soğuk soğan halkası üzere…

YouTube Red devirlerinden kalma YouTube Originals fikri, genel olarak tanınan yayıncıların çektikleri özel içeriklerine yer veriyor. Yani nasıl Netflix kendi stüdyolarında, kendi kurallarına nazaran içerikler oluşturuyorsa, bu işi YouTube da yapıyor. Gerçekten burada önemli bir sorun var. Zira YouTube’daki içerikler, üreten kişinin kimliğinin önüne geçemiyor. Tıpkı yalnızca çok izlensin diye başrolüne Hollywood yıldızını koyduğunu berbat sinemalar ya da diziler üzere.

Çoğu kullanıcı AdBlock üzere servislerle esasen YouTube reklamlarını engelliyor, münasebetiyle en ayırt edici özellik olarak geriye Music ve Orginals servisi kalıyor. Onun da Türkiye’de şimdi çok cezbedici bir seçenek olmadığını söylememiz gerekiyor. 

PewDiePie, Logan Paul içerik üreticileriyle özgün içerik üretmenin bir yere varamayacağını fark eden YouTube, artık farklı bir strateji izliyor. Çabucak çabucak her yepyeni YouTube içeriğine bir kanal açılıyor, bilhassa dizi içeriklerinde bu formül tutuyor. Lakin YouTube Originals içeriklerinin hepsi şimdilik Türkiye’de bulunmuyor ve ulaşabildiklerinizin birçoklarında Türkçe altyazı seçeneği yer almıyor. 

YouTube Originals, Türkiye’de şimdilik hiç de varlıklı ve doyurucu arşive sahip değil. Vakitle bu durumun düzeleceğini, Türkiye’deki kaliteli içerik üreticilerinin de sürece dahil edileceğini düşünüyoruz. Aksi takdirde yepyeni içeriklerle YouTube Originals’in Türkiye’de pek bahtı yok. Bizim için YouTube Originals tek başına şimdilik bir mana tabir etmiyor. Hatta bu denklemde etkisiz bir eleman. Hatta ve hatta Premium alma nedeni olamayacağı üzere, vazgeçme nedeni bile olamaz.

3. YouTube Music: İşte Premium’un gerçek vaadi

Reklamsız YouTube, YouTube Originals dışında fiyatlı hizmetin sunduğu en bomba özellik YouTube Music erişimi. Temel olarak direkt Spotify, Apple Music ve Deezer üzere tanınan uygulamalara rakip olan bu hizmet, müzik arşivi açısından sınırsız. Sınırsız konusu latife değil. Çünkü YouTube’a “müzik” olarak yüklenen klipler, gayri resmi coverler, remixler üzere ne varsa Music içerisinde erişim hakkınız oluyor. Üstelik bu içerikleri yalnızca ses belgesi olarak, çalma listeleri dahilinde dinleyebiliyorsunuz.

Dilerseniz klibi olan müzikler, YouTube Music oynatıcısından kliplerini izlerken dinliyorsunuz. He internet zahmetiniz mı var, sorun değil. Sağ üstteki küçük butona tıklayıp klip yerine yalnızca ses olarak oynatmaya devam ediyorsunuz. Bahis data tasarrufuna gelmişken, YouTube Music’in Spotify’dan neredeyse %50 daha daha az bilgi tükettiğini söylemekte yarar var.
 
Birtakım sanatkarlar, tıpkı Spotify’da olduğu üzere albümlerini ya da teklilerini YouTube Music üzerinden yayınlıyorlar. Bu da geniş bir müzik arşivine erişmenizi, rakiplerden ulaşamadığınız tonlarca içeriği size sunuyor.

YouTube Premium’un en değerli en fonksiyonel özelliği katiyen YouTube Music. Birden fazla kullanıcının yalnızca bu nedenle üye olacağını düşünüyoruz. Hatta 3 aylık deneme mühletini başlatıp kesinlikle deneyim etmenizi tavsiye ediyoruz. Siz bunu tecrübesi yaşarken, en azından muhakkak bir mühlet boyunca YouTube’u reklamsız olarak da kullanabileceksiniz.

4. Fiyat performans değerlendirmesi: YouTube Premium bu fiyatı hak ediyor mu?

Netflix, Spotify ve BluTV üzere içerik platformlarının fiyatlarını ne kadar hak ettiğini düşünüyorsunuz? Bu sorunun yanıtı, izlediğiniz içeriklerden neler beklediğinize nazaran değişiyor. Şayet emeliniz yalnızca YouTube’a reklamsız olarak erişmekse, AdBlock ya da gibisi üçüncü parti uygulamalar yerine YouTube Premium’u kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü AdBlock üzere programlar, severek takip ettiğiniz YouTube kanallarının giderek önünü kesiyor. Siz onlardan daha fazla, daha kaliteli içerik üretmelerini beklerken AdBlock değil, YouTube Premium kullanmanız daha gerçek bir yaklaşım olacaktır.

Eğer maksadınız güçlü bir müzik uygulamasına sahip olmaksa, yeniden YouTube Premium’u tercih edebilirsiniz. Ferdi paketi 3 TL, aile paketi 5TL daha ucuz olan YouTube Music’i de satın alabilirsiniz. Lakin bu kere YouTube’u reklamsız olarak kullanamazsınız. Bu nedenle müzik için yalnızca YouTube Music yerine, YouTube Premium’a abone olmanızı tavsiye ediyoruz.

YouTube Originals ise tek başına Premium’a abone olmak için bir etmen değil. Daha evvel de söylediğimiz üzere, Türkiye’deki içerik üreticileri bu platformda yer almadıkça, YouTube Türkiye’ye özel Originals içeriği üretmediği sürece de kıymetli bir etmen olmayacak.

5. Sonuç: 3 ay boyunca denemeye bedel ancak iş para ödemeye gelince…

YouTube Music, bu sorunun en kıymetli değişkeni. Katiyetle denenmesi gereken sağlam bir arşive sahip müzik uygulaması. YouTube Premium’un da bir kesimi olarak sunulduğundan ötürü, katiyetle fiyat-performans oranını üste çekiyor. Bunun dışında Premium dahilindeki reklamsız YouTube özelliği de ülkü ve bilhassa de adil bir seçenek. YouTube Originals’in gelişmesi gerektiğini, şimdilik kıymetli bir artısı olmadığını söylemiştik. 

YouTube Premum, YouTube Music sayesinde ve birinci 3 ay fiyatsız olmasıyla birlikte mutlaka denenmeli. Bu deneme müddetinin akabinde karar tekrar sizin olacak. Sizden husus açılmışken, pahalı fikirleriniz de bizim için epeyce değerli, yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

YouTube Premium hakkındaki ayrıntılı içeriklerimize devam edeceğiz, takipte kalın.

Başa dön tuşu