Zuckerberg’in Büyümeden Takıntısını Gösteren Video

Facebook’un tarihi skandallar ve problemlerle dolu. Birinci kurulduğu devirde yerleşkedeki bayan öğrencilere “puan” verme emeli güden site daha sonra toplumsal medya platformuna dönüştü. O günlerden bu yana Mark Zuckerberg, sık sık Facebook’un büyümesi amacından bahsedip durdu.

Zuckerberg’in eski ortağı Chris Hughes, Facebook’un fazla büyük olduğunu ve bölünmesi gerektiğini söylemişti. Hughes ayrıyeten Zuckerberg’in büyümeye odaklanmış olmasından, tık almak için güvenlik ve medeniyetten vazgeçmesinden ötürü kızgın olduğunu belirtmişti. Son yıllarda seçimlerle ilgili olarak ağır tenkit alan firma, tekraren da bilgi sızıntıları ile gündeme geldi. Data kapalılığı ve demokrasi konusunda sınıfta kaldığı söylenen Zuckerberg bir devir ABD senatosunun karşısına da çıktı.

Hughes bu açıklamaları yaparken bir öteki tenkit de bir sanatkardan, yeni medya sanatkarı Ben Grosser’dan geldi.

Ben Grosser’in Order of Magnitude isimli görüntüsü tam 47 dakika sürüyor. Bu görüntüde Zuckerberg’in 14 yılda gerçekleştirdiği çeşitli röportaj, konuşma ve açıklamadan sahneler yer alıyor. Görüntü boyunca Zuckerberg büyüme sayıları veriyor ve daima daha fazlasını vaat ediyor. Görüntü boyunca Zuckerberg daima birebir açıklama ve tıpkı usulle devam ediyor.

Grosser, Zuckerberg’in büyüme ile ilgili bu tutkusunun ne kadar derin bir istek olduğunu lakin çalışmaya başladıktan sonra fark etmiş. Sanatçı, çalışmaya başladıktan sonra işin çapının büyüdükçe büyüdüğünü söylüyor.

Videonun hazırlık süreci yaklaşık beş ay sürdü. Birtakım görüntülerin manzara kaliteleri hayli düşüktü. Grosser, toplamda 400 ila 500 ortası Zuckerberg görüntüsü izledi. Öte yandan Zuckerberg’in birtakım izlerinin de silindiğini söyleyen araştırmacı, F8 keynoteları incelediğinde kimi görüntülerin artık İngilizce sitelerde yer almadığını keşfettiğini söylüyor.

Bu görüntüler ortasında en ilgi çekenlerden biri ise Facebook Beacon. Ferdî dataların maksatlı reklamcılık için kullanılabilmesini sağlayacak bu özellik, Facebook’un pek çok davayla uğraşmak zorunda kalmasına sebep olmuştu. Bu özelliğin tanıtıldığı görüntü da artık İngilizce yayın yapan sitelerde yer almıyor.

Videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu