9 Sonra İsminin Alan Adını Kazanan Adamın Hikayesi

İnternet üzerinden rastgele bir süreç yapabilmek için ilgili yerin internet adresine erişmek gerekiyor. İnternet isimlerinin ön isimleri ve “.com”, “.net” ve “.org” üzere uzantıları rastgele bir şey tabir etmiyor üzere görünse de aslında her birinin anlatmak istediği birtakım şeyler. Bir de bu ön isim ve uzantıların yanı sıra alan ismi olarak bulunan bir kısım bulunuyor. İşte bu kısım, bir internet sitesini özel kılan kıymetli bir kısım.

Alan isimleri bununla ilgili hizmet veren pek çok kurum tarafından satın alınabiliyor. Kimi vakit uygun fiyatlarla satın alınabilen alan isimleri, kimi vakitse binlerce dolar karşılığında satılıyor. Şayet özel bir alan ismine sahipseniz, bu alan isminin müddetini kesinlikle uzatmanız gerekiyor ki alan ismi bir oburunun eline geçmesin. Bu haberimizin konusunu da kendi isminin alan ismini evvel satın alan akabinde da yenilemeyi unutan ve alan ismini tekrar kazanmak için tam 9 yıl bekleyen bir adamın kıssasından bahsedeceğiz.

Şimdi bahsedeceğimiz kıssa, Jerry Alex isimli bir şahsa ilişkin. Alex, kendi isminde bir alan ismini ziyadesiyle ucuz bir ölçüye satın alıyor. Fakat bunu teknik olarak değil, yalnızca merak ettiği için yapıyor. Kendisine nazaran hem gençliğinin tesiriyle hem de tecrübesiz olduğu için alan isminin mühleti dolduğu vakit yenilemeyi unutuyor ve bu alan ismi, bir şirket tarafından satın alınıyor.

Şirketle irtibata geçen Alex, muahedenin yollarını arıyor fakat şirket hiç de oralı olmuyor. Üstelik ziyadesiyle da tanınan olmayan bu adamın ismini oluşturan internet alan ismi için 1.500 dolar isteniyor. Bu ölçüsü ödemeye yanaşmayan Alex, hırslanıyor ve alan ismi boşa çıkana kadar beklemeye karar veriyor.

Aslında alan ismi satıcı kurumlar, bu süreci daima olarak yapıyorlar. Şirketler, ilerleyen periyotlarda kıymetlenmesi mümkün olan internet alan isimlerine sahip oluyorlar ve fiyatlar belirliyorlar. Bu alan isimlerine olan talep yükseldiği vakit da açık artırma metoduyla satışa çıkarıyorlar.

Konuyla ilgili neler yapabileceğini düşünen ve araştıran Alex, satıcıların stratejilerini keşfetmekle işe başlıyor. Alex, pek çok forumda bu biçim kurumların alan isimlerinin bedelini yitirene kadar ellerinde tuttuklarını akabinde da ya çok ucuz fiyatlarla satışa çıkardıklarını ya da büsbütün bıraktıklarını anlıyor. Bu durumu keşfettikten sonra ise Alex, alan isminin son kullanım gününde satıcıyı takip ediyor.

Alan isminin son kullanım gününde alan isminin satışa çıkması için bir açık artırma oluşturuyor. Fakat Alex, şirketlerin fiyatı yüksek tutmak için kendilerinin de fiyat verdiğini bildiği için izlemekle yetiniyor ve en sonunda hedefine ulaşıyor. Alex'in istediği alan ismi nihayet, kimse tarafından alınmıyor ve ilgili kurum, alan ismini boşa çıkarmaya karar veriyor. 

Bekleme süreci için kendisine Phyton tabanlı küçük bir program yazmaya karar veren Alex, takip ettiği internet mühletini her 10 dakikada bir otomatik olarak denetim eden ve alan ismi büsbütün boşa çıktığı vakit cep telefonuna ileti gönderebilen bir program yazıyor. Bir mühlet sonra Alex, beklediği bildirisi alıyor.

Aldığı “Alan ismi müsait.” iletisinin akabinde sevinçten çılgına dönen Alex, kendi ismini içeren alan ismini almayı başarıyor.

Alex, ortadan geçen 9 yıllık sürecin beklemeye kıymet olduğunu düşünüyor ve insanın kendi ismiyle oluşturulmuş olan bir alan ismine sahip olmasının mükemmel bir his olduğuna inanıyor. Alex artık, kendi ismine ilişkin olan internet sitesinde paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Bahsettiğimiz internet sitesine, burada bulunan ilişkiyi kullanarak erişebilirsiniz.

Başa dön tuşu