Facebook, 3,2 Milyon Sahte Hesabı Kaldırdığını Açıkladı

Platformdaki ekstremist içerikler, palavra haber, spam ve geçersiz hesaplarla gereğince gayret etmediği için vakit zaman tenkit oklarının gayesinde kalan Facebook, bu üslup içeriklere yönelik benimsediği proaktif siyasetinin meyvesini almaya başladı. 

Topluluk Standartları Uygulama Raporu’nu açıklayan ABD’li toplumsal medya devi, Nisan-Eylül 2019 tarihleri ortasında 3.2 milyar geçersiz hesabı kaldırdığını aktardı. Bu sayı, geçtiğimiz yılın birebir periyodunda 1.55 milyardı. Facebook ayrıyeten birinci kere, bünyesindeki tanınan fotoğraf ve görüntü paylaşım platformu Instagram’dan kaç gönderi sildiğini de açıkladı. 

İçeriklerin süratli bir formda denetlenmesi için birçok algoritma geliştirdiğini belirten Facebook, kendi uygulamasındaki terör içeriklerinin yüzde 98,5, Instagram’daki terör içeriklerinin ise 92,2’sinin gerçek vakitli olarak tespit edildiğini söz etti. 

Rapora nazaran şirket, Nisan-Eylül 2019 tarihleri ortasında cinsel istismarla ilgili 11.6 milyondan fazla içeriği kaldırdı. Dördüncü kere yayınladığı kontrol raporunda birinci defa intiharı özendiren paylaşımlarla ilgili bir kısma de yer veren şirket, bu taraftaki yaklaşık 2,5 milyon içeriğin kaldırıldığını açıkladı. 

Facebook ayrıyeten 2019’un birinci yarısında kullanıcı datalarıyla ilgili hükümetlerden gelen taleplerin yüzde 16 artarak 110.634’ten 128.617’ye yükseldiğini belirtti. Toplumsal medya devinden en fazla data talep eden ülkeler sırasıyla ABD, Hindistan, İngiltere, Almanya ve Fransa. Birebir periyotta 15 ülkede toplam 67 sefer Facebook’a erişimin engellendiği bilgisini paylaşan Facebook, bu sayının 2018’in birinci yarısına nazaran kıymetli oranda arttığına dikkat çekti.

Başa dön tuşu