Instagram 2022 yılında önemli bir değişikliğe gidecek

Şirketin üst seviye yöneticisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Instagram’ın beş yıldan fazla bir müddet sonra kronolojik akışının “bir versiyonunu” gelecek yıl geri getirmeyi planladığını söyledi. Instagram ve gençlerin güvenliğiyle ilgili bir Senato oturumunda milletvekillerine konuşan Mosseri, “insanlara kronolojik bir besleme seçeneği sunmayı” desteklediğini söyledi.

Mosseri, “Şu anda gelecek yıl başlatmayı umduğumuz bir kronolojik akışın bir versiyonu üzerinde çalışıyoruz” dedi ve şirketin “aylardır” bu özellik üzerinde çalıştığını da kelamlarına ekledi. Bu türlü bir akışın nasıl çalışacağı hakkında ek detaylar paylaşmadı, lakin şirketin bir lansman için “gelecek yılın birinci çeyreğini hedeflediğini” söyledi.

Instagram 2022 yılında kıymetli bir değişikliğe gidecek

Kronolojik bir akışa geri dönmek kullanıcıların gönderilerinin nasıl sıralandığına dair daima şikayetlerine ve komplo teorilerine karşılık olarak geliyor. Yeni akış algoritmik beslemesini daima olarak savunan Instagram için büyük bir bilakis dönüş olacak. Haziran ayındaki bir blog yazısında Mosseri, kronolojik bir akışın “çoğu insanın umursadıkları tüm gönderileri bir yana, her şeyi görmesini imkansız hale getirdiğini” yazdı.

O vakitten beri Instagram, algoritmalarının bilhassa gençler ve daha genç kullanıcılar için içeriği nasıl sıraladığı ve önerdiği konusunda daha da fazla incelemeyle karşı karşıya kaldı. Kongre ayrıyeten, “kötü amaçlı” algoritmaları düzenleyecek önerilen bir yasa tasarısı da dahil olmak üzere, toplumsal medya platformlarının sıralama sistemlerini dizginlemek için kanunları tartışıyor.

Instagram ise şimdiden kronolojik akışı test etmeye başladı. Instagram, “takip ettiğiniz şahısların gönderilerini kronolojik sırayla görme seçeneği” ile kronolojik bir akış üzerinde çalıştığını doğruladı. Uygulama tıpkı vakitte bir “favoriler” beslemesi de ekleyecek ve bu akış, belirlenmiş arkadaşlardan gelen gönderileri daha üst sıralarda gösterecek.

Başa dön tuşu