Bing, Çocuk İstismarı İçeren İçerikleri Filtreleyemiyor

Microsoft’un Bing arama motorunun, teknoloji devinin sorunu çözdüğünü söylemesinden yaklaşık bir yıl sonra hala çocuk istismarı içeren içerikleri gösterdiği bildiriliyor. The New York Times gazetesinde yayınlanan bir rapora nazaran, Bing arama motoru, çocuk istismarı içeren görüntüleri gereğince engelleyemiyor.

Bir Microsoft sözcüsü, “Bu konu dikkatimize sunulduğundan beri, yasadışı imajları tespit etmek için kullandığımız algoritmalarımızda bazı sorunlar bulduk ve düzelttik” dedi.

Sorunlar ocak ayında ortaya çıkmıştı

Bing'in, çocuk istismarını gösterdiği ve bununla da kalmayıp yasadışı fotoğraflarla ilgili ek arama tabirleri önerdiği söylenmişti. Microsoft Bing, çocuk istismarı görsellerinin arama sonuçlarında görünmesine müsaade veriyor ve bulabilecekleri öbür tabirler önererek pedofilliere yardım ediyordu. 

Çevrimiçi bir güvenlik şirketi olan AntiToxin’in yaptığı bir araştırma, arama motorunun sonuçlarında ortaya çıkan çok sayıda yasa dışı görsel örneği bulmuştu. Microsoft bu türlü materyalleri taramak için elinden gelenin en uygununu yaptığını ve “her vakit daha güzel olmaya kararlı olduğunu” söylemişti.

Microsoft Bing, içerikleri filtreleme konusunda başarılı olamıyor

Eski bir Microsoft yöneticisi, artık şirketin kendi araçlarını kullanmadığını düşündüğünü söyledi. The Times'ın Cumartesi raporu, 10 yıl evvel Microsoft’un, fotoğrafları tanıyan, hatta değiştiren ve bilinen yasadışı manzaraların veritabanlarıyla karşılaştırmak için kullanabilen PhotoDNA isimli bir yazılım oluşturmasına yardımcı olduğunu belirtti. Ancak Bing ve Bing'in sonuçlarını kullanan öbür arama motorlarının başarılı olamayan imgeler ortaya çıkardığını belirtildi. Ocak ayında, Bing hakkındaki evvelki raporun akabinde, Microsoft “içeriği taramak için” PhotoDNA ve insan kontrolünün bir birleşimini kullandığını ancak bunun da harika olmalarını sağlayamadığını söylemişti.

Bazı şirketler, sorunun bir kısmının mahremiyet olduğunu söylüyor. Times, “Teknoloji şirketlerinin yüz tanıma, berbat gayeli yazılım saptama ve telif hakkı kontrolü için platformlarındaki fotoğraf ve görüntüleri ve başka belgeleri inceleme olasılıkları çok daha yüksek. Lakin kimi işletmeler suistimal içeriği aramanın farklı olduğunu söylüyor zira kıymetli gizlilik kaygıları doğurabilir” dedi.

Başa dön tuşu