Bu kez de Facebook Instagram’dan esinleniyor!

Her ne kadar etrafımızdaki şahısların sık sık “Facebook kullanan mı kaldı” reaksiyonlarına maruz kalsak da, dünya genelinde hala 2 milyar insan Facebook’u etkin olarak kullanıyor ve bu data de Facebook’u dünyanın en çok kullanılan toplumsal medya platformu haline getiriyor. Lakin bir gerçek var ki o da Facebook kullananların sayısı günden güne azalıyor. İşte hem Facebook’un hem de Instagram’ın sahibi olan Meta ise, bu duruma bir tahlil bulabilmek için Instagram’daki kimi kritik özellikleri Facebook’a da getirmeyi planlamış.

Meta’nın yeni devirde üzerine düşeceği en değerli özellik Reels’lar olacak üzere görünüyor. Instagram’ın da TikTok’tan esinlenerek bünyesine kattığı lakin sonrasında kendi kullanıcı kitlesi için kusursuz hale getirdiği bu özellik bir müddettir aslında Facebook’da da bulunuyordu.

Bu kere de Facebook Instagram’dan esinleniyor!

Ancak özellik açısından bakıldığında, Instagram Reels’larının Facebook’da yer alan versiyondan fersah fersah ötede olduğu görülüyor. İşte Meta’da ortadaki bu farkı Facebook lehine kapatarak, toplumsal medya devinin kullanıcı kaybını önlemeyi amaçlıyor.

Gelen birinci bilgilere nazaran bundan sonra Facebook Reels’larda “Seninkini Ekle” halinde bir buton olacak ve kullanıcılar beğendikleri bir akıma kendi Reels’larını ekleyerek katılabilecekler. Dahası bu akımı kimin başlattığı da Reels’ların üzerinde görünebilecek.

Ayrıca artık daha evvel öykü olarak yapılan paylaşımlar otomatik biçimde Reels’lara dönüştürülüp paylaşılabilecek. Bu özellik uzun bir müddettir Instagram’da varken, Facebook’un da bu yapıyı kullanmaya başlaması, geliştiricilerin bu özellikten ziyadesiyle şad olduğunu gösteriyor.

Başa dön tuşu