Eski Bir Cihaz Olarak Facebook, Instagram, YouTube

Instagram, Spotify ve YouTube, yüksek teknolojinin çağdaş internet hizmetleri olabilir ancak hepsinin kökleri analog teknolojinin bir devrine dokunuyor. Sheng Lam isimli bir sanatçı, bu hizmetlerin gerçekte geçmiş devirde yapılsalardı Instagram markalı bir Polaroid kamera, Spotify kasetçalar yahut YouTube’un renk sistemine sahip VHS kasetçaların nasıl olacağını hayal etti.

Facebook (Phasebook)

Instagram (instogram)

Kotaku tarafından bu haftanın başlarında paylaşılan konsept sanatkarı Sheng Lam’ın dizaynları, dayandıkları servislerin her birini teknik olarak adlandırmıyor ancak SoundCloud için ‘SoundKloud’ yahut YouTube için ‘YooTube’ ismini kullanıyor.

YouTube (YooTube)

SoundCloud (SoundKloud)

Lam’ın anime biçimindeki çizimleri, Netflix ve Twitter’ın internet öncesi çağda nasıl görüneceğini hayal etmek açısından epeyce ikna edici bir iş çıkarmayı başardı. Netflix (Netflex), eski, büyük bir tüplü televizyona benzerken Twitter (Tweeter) ise Mors alfabesini kullanarak iletileri göndermek için kullanılan bir Telgraf aygıtı görünümünde. SoundCloud’un müziğini kendin yap bakış açısına vurgu yapması, sıradan bir kasetçalar hizmeti olan Spotify’dan daha ilgi cazip görünüyor.

Twitter (Tweeter)

Netflix (Netflex)

Spotify (Potify)

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu