Toplumsal medyada koronavirüs hakkında paylaşılan 7 yanlış bilgi!

Halihazırda dünyanın gündemi büsbütün koronavirüs olmuş iken, birtakım beşerler bundan prim çıkarmaya çalışıyor. O denli ki şu anda öyküsü ne kadar uydurma olursa olsun koronavirüs ile ilgili olan içerikler ziyadesiyle ilgi görüyor. Toplumsal medyada büyük bir bilgi kirliliği dolaşırken, birçok yanlış bilgi insanlara ulaştırılmaya devam ediliyor. Bütün bunlar adeta toplumsal medyada yer alan haberlere ne kadar dikkatli yaklaşmamız gerektiğini bizlere söylerken, bazıları yanlış bilgi yaymayı maalesef umursamıyor. İşte asla inanmamanız gereken sosyal medyada koronavirüs hakkında paylaşılan 7 yanlış bilgi!

Yüksek sıcaklık virüsü öldürür

Sosyal medyada dolaşan tahminen de en yaygın inanışlardan birisi de virüsün yüksek sıcaklıklara dayanamayacağı tarafında. Hatta yaz gelince virüsün zaten ortadan kalkacağını düşünenler bile var. Lakin bu savları çürütmek kolay, şayet bu tez gerçek olsaydı salgının sıcak ülkelerde tesirli olamaması gerekirdi.

Sarımsak virüsü öldürür

Sarımsak bağışıklık sistemine olumlu manada katkılar verebilir lakin bu, virüsü direkt öldürebileceği manası taşımaz. Sarımsağın antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilinse de hastalığı uygunlaştırıcı tesiri tıbbi olarak kanıtlanabilmiş değil.

Yüz maskeleri koronavirüsten korur

Bazı paylaşımlar çeşitli yüz maskelerinin koronavirüse karşı tam müdafaa sağladığını söylese de bu yalnızca bir uydurmadan ibaret. Yüz maskeleri sadece enfekte iseniz bunun diğerine geçmesine pürüz olur. Lakin her durumda tam muhafaza sağlamasa bile maske kesinlikle takılması gerekmektedir. Zira enfekte isek ve bunu bilmiyorsak maske takmadığımız durumda hastalığımızı bir diğerine kolay kolay bulaştirabiliriz.

Başa dön tuşu