Facebook’un yeni projesi metaverse hakkında bilmeniz gereken herşey!

Facebook Inc.’in ismini Meta olarak değiştirme kararı, şirketin kendi ismiyle anılan toplumsal medya platformunun ötesinde algılanan büyüme fırsatlarını yansıtıyor.

Facebook, yine markanın, CEO Mark Zuckerberg’in teknoloji şirketini, genç kullanıcıları da çekebilecek kıymetli bir büyüme alanı olarak gördüğü meta data tabanı etrafında nasıl tekrar konumlandırdığını göstermesini istiyor.

Metaverse’i tanıtması, Facebook’un The Wall Street Journal’ın Facebook Evrakları serisindeki ifşalar nedeniyle milletvekillerinden, araştırmacılardan ve kullanıcılardan ağır tenkitlerle karşı karşıya kalmasıyla geldi.

” Metaverse” ne manaya geliyor?

Metaverse, insanların çalışacağı, oyun oynayacağı ve alışveriş yapacağı çevrimiçi bir sanal alem. Facebook bunu “sosyal temasın bir sonraki evrimi” olarak tanımlıyor. Bu, dünyanın her yerinden insanlar tarafından oluşturulacak ve herkese açık kolektif bir proje. Bugün mümkün olanın ötesine geçen formlarda sosyalleşebilecek, öğrenebilecek, işbirliği yapabilecek ve oynayabileceksiniz.”

Facebook neden tekrar markalaşıyor?

Kurumsal marka değişikliği, Facebook’a milletvekilleri, araştırmacılar ve kullanıcılar tarafından keskin bir incelemeyle karşı karşıya kaldığı bir vakitte odağı değiştirme fırsatı veriyor. Bay Zuckerberg, Facebook’un platformlarının ziyan veren kusurlarla dolu olduğunu bildiğini gösteren Facebook Files serisindeki ifşalar nedeniyle şirketi çevreleyen eleş”tirilerin, tertibin yanlış bir fotoğrafını çizdiğini söyledi.

Başa dön tuşu