Firefox, Veri İhlali Yaşandığında Kullanıcılarını Uyaracak

Son vakitlerde sık sık gündeme gelen şahsî bilgilerin güvenliği konusu, internete en az bir sefer erişmiş olan herkesi ilgilendiriyor. Çeşitli internet siteleri, bizden müsaade dahi almaksızın bilgilerimizi topluyor. Ferdî bilgilerimizi toplayan en büyük internet siteleri ise ne yazık ki her dakika içerisinde bulunduğumuz toplumsal medya platformları.

Bu tıp bilgi toplayıcı sitelere taarruzlar düzenlendiğinde, bilgilerimiz çalınabiliyor ve yetkisiz kişilerin ellerine geçebiliyor. Bu üzere durumlarda Firefox, kara borsada satılan bu bilgileri para ödeyerek bizler için satın alıyor. Satın aldığı dataları ise kullanıcıların yararı odaklı bir maksatla kullanıyor.

Firefox tarafından üretilen ve Firefox Monitor ismi verilen platform sayesinde rastgele bir bilginizin hangi internet siteleri üzerinden çalındığını görebiliyorsunuz. Bu sayede datalarınızın çalındığı internet sitesine giderek e-posta hesabı ve şifre değişikliği yapabiliyorsunuz. Herhangi bir hesabınızın çalınıp çalınmadığını buradan öğrenebilirsiniz.

Bir sefer kayıt olduğunuzda datalarınızın çalındığını keşfetme durumunda çabucak e-posta gönderen ve bu doğrultuda erken haber verme özelliğine sahip olan Firefox Monitor, datalarımız diğerlerinin eline geçmeden (verilerimizi sağlama almamıza imkan tanıyarak) bizleri büyük bir kaygıdan kurtarıyor.

Firefox'un internet tarayıcısına yeni dâhil ettiği Firefox Lockwise yazılımı ise internet tarayıcınızda kayıtlı olan şifre ve hesapların (otomatik giriş için) Firefox Monitor data arşivinde keşfedilmesi ile internet tarayıcınız üzerinden kullanıcıyı anında bilgilendiriyor.

“Şifreler sızdırılmış yahut çalınmış” iletisiyle karşılaşan kullanıcı ise ilgili hesabının şifresini değiştirerek bilgilerinin diğerlerinin eline geçmesine mani oluyor. Bu servisi fiyatsız olarak tüm kullanıcılara sunan Firefox sayesinde data hırsızlığının bir nebze de olsa önüne geçilebiliyor.

Başa dön tuşu