Fenomenlere sahte koronavirüs ilacı cezası

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir skandal Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Ortalarında Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Seren Serengil, Seray Sever, Ebru Akel, Seda Akgül üzere isimlerin olduğu ünlüler, toplumsal medya hesaplarından ‘koronavirüse karşı korur’ üzere sözler kullanarak bir besin desteğini tanıtmıştı. Büyük reaksiyon gören bu davranış sonrasında Ticaret Bakanlığı harekete geçti ve hem ünlü fenomenlere hem üretimi yapan firmaya ceza yağdırdı.

Fenomenlere düzmece koronavirüs ilacı cezası

Sözcü gazetesinden Eser Akgül’ün haberine nazaran ‘No Attack’ isimli eseri “Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bedeninizi virüslere karşı korur. Covid – 19 da dahil olmak üzere her türlü virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı korur” üzere sözlerle tanıttıkları gerekçesiyle her isme başka farklı 104 bin 781’er TL idari para cezası kesilirken, ‘No Attack’ı üreten Bilge İlaç Bitkisel Eserler Koz. San. Ve Tic. A.Ş.’ye de emsal bir ceza verildi.

Bakanlığın belirttiği ilgili hususlara muhalif olması sebebiyle, Bilge İlaç Bitkisel Eserler Koz. San. Ve Tic. A.Ş.için, Covid-19 salgını devrinde yayınlanması suretiyle, ‘insanların bilgi ve deneyim eksikliği ile kaygı ve telaşlarının istismar edilerek ticari rant elde edilmeye çalıştığı’ kıymetlendirilmesi yapıldı.

Başa dön tuşu