Gençler haberleri hangi kaynaktan alıyor

Hem ülkemizde hem de dünya genelinde epeyce sık kullanılan bir tabir haline gelen “Z” nesli tanımlaması, belirli bir yaşın altındaki gençleri tanımlamak için kullanılıyor. Z neslinin haber kaynağı olarak nereyi kullandığını merak eden İngiliz bir araştırma şirketi, İngiltere’deki gençlere (yaşı 12-15 ortasında olanlara) “gelişmeleri hangi haber kaynağından takip ediyorsunuz” sorusunu sordu. Birden fazla seçeneğin seçilebildiği bu anketin sonuçları ise bir epey enteresan sonuçlar barındırıyor.

Şirket tarafından paylaşılan sonuçlara nazaran, ankete katılan gençlerin %29’u bu soruya Instagram karşılığını verdi. Bu soruya şaşırtan bir halde TikTok karşılığını verenlerin sayısı %28’ken YouTube diyenlerin oranı da TikTok ile tıpkı çıktı. Gençlerin %25’i haberleri devlete ilişkin haber kanallarından aldıklarını söylerken, %24’ü ise BBC One ve BBC Two seçeneklerini işaretlemiş.

Gençler haberleri hangi kaynaktan alıyor

Belli bir yaşın üzerindeki kullanıcıların daha çok ilgi gösterdiği Twitter, sahiden bu ankette de statüsünü bir defa daha aşikâr etmiş. Buna nazaran yaş aralığı 12-15 olan gençler ortasında yapılan ankete nazaran gelişmeleri Twitter’dan takip edenlerin oranı sadece %13 düzeyinde kalmış.

Öte yandan misal bir çalışmayı yetişkinler üzerinde de yapan şirket, bu kere iştirakçilerin %71’inin en muteber haber kaynağı olarak televizyon haberlerini seçtiğini belirtiyor. Fakat bu ankette hem televizyonların hem de gazetelerin tesirinin yıldan yıla düştüğünü söylüyor ki bu da yeniden son derece değerli bir data.

Başa dön tuşu