Google CEO’su: Çalışanların Güvenini Korumakta Zorlanıyoruz

The Washington Post gazetesinin sayfalarına taşıdığı habere nazaran Google CEO'su Sundar Pichai, sızdırılan bir toplantı görüntüsünde, şirketin büyüdükçe, çalışanların idareye olan itimadını korumakta zorluk çektiğini itiraf ediyor. Birebir haberde, üst seviye bir yöneticinin ABD Lideri Donald Trump'ın Müslümanlara yönelik seyahat yasağını savunan eski bir hükümet görevlisinin işe alınmasını savunduğu da belirtiliyor.

Google, TGIF toplantıları ile şeffaflığı artırmaya çalışıyor

Google, her haftanın sonunda çalışanlarıyla düzenlediği TGIF isimli toplantılarda, hiçbir vakit herkese açık olarak paylaşılmayacak bilgiler de dahil olmak üzere pek çok hassas hususta raporlar sunuyor. Çalışanlar, açık olarak düzenlenen bir soru-cevap oturumunda üst seviye yöneticilere dilek ettikleri soruları sorabiliyorlar. TGIF toplantılarının iki temel gayesi bulunuyor: Şeffaflığı artırmak ve çalışanlara kıymetli oldukları hissettirmek. 

Google CEO’su Pichai, bu toplantılardan sızan bir görüntüde, çalışanların itimadını sarsacak bir durumun oluştuğunu hissettiğinde bunu gidermek için elinden geleni yaptığını; lakin bunun giderek daha da zorlaştığını söz ediyor. 

Pichai'nin açıklamaları, işyeri kültüründen Google’ın ABD ordusu için gerçekleştirdiği projelere, Çin için sansürlü bir arama motoru oluşturma eforlarından kadın-erkek eşitsizliğine kadar çeşitli bahislerde çalışanların tenkitlerini takip ediyor. 

Toplu istifalar, protestolar ve eleştiriler

Ayrıca sızan görüntüde, Google Kamu Siyaseti Lider Yardımcısı Karan Bhatia’nın, ABD Lideri Donald Trump’ın müslümanlara yönelik seyahat yasağını aleni olarak savunan eski İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) yetkilisi Miles Taylor’un işe alınmasına ait telaşları de ele aldığı söyleniyor. Bhatia, Taylor ile siyasi kanılarından bağımsız olarak, terörle çaba ve ulusal güvenlik alanlarında çalışacaklarını belirtiyor. 

Google’da çalışanlar ve idare ortasında her vakit uyuşmazlıklar olmuştur. Ancak şirket, bu sıkıntıları kamuoyuna taşmadan çözme konusunda başarılı bir sicile sahip. Taa ki 2017 yazında, Google’da çalışan James Damore isimli bir mühendisin şirketteki cinsiyet eşitsizliği hakkında yazdığı 3.000 sözlük bir nota kadar. 

Sosyal medyada viral haline gelen not, Pichai’nin başını bir epey ağrıtmıştı; lakin şirket tarihinin en büyük protestosunu tetikleyen şey, Pentagon için geliştirilen Project Maven teşebbüsü olmuştu. Drone manzaralarının tahlilinde Google'ın yapay zeka teknolojisini kullanmasını protesto eden 4 bin şirket çalışanı toplu formda istifa etmişti.

Benzer biçimde, şirketin Çin için özel olarak geliştirdiği sansürlü arama motoru projesi Dragonfly da büyük bir reaksiyonla karşılanmıştı. Uzun bir mühlet direndikten sonra, projenin durdurulması tarafındaki davetlere nihayet karşılık veren Google, 2010 yılından bu yana yasaklı olduğu Çin pazarına girme arayışından vazgeçtiğini açıklamıştı. 

Başa dön tuşu