Google Gmail Yerine Yandex Mail Kullanmak İçin 7 Neden

Arama motoru denildiğinde akla gelen birinci isim elbet Google. 1998 yılında kurulduktan sonra internet aleminde ihtilal başlatan şirket, o zamanki rakiplerini eze eze geçti. Lakin bunun tek istisnası Rusya oldu. Çünkü o vakitlerde Yandex çoktan Rusya’da varsayılan arama motoru olarak kullanılıyordu. 

Her ne kadar Google, 2004 yılında resmi olarak Rusya’ya gelse de, Yandex’e karşı katiyetle üstünlük sağlayamadı. Zira Yandex çoktan Rusya’yı kontorlü altına almıştı.

Eylül 2011’de de ofisini açarak resmi olarak ülkemize giriş yapan Yandex, şu anda dünya genelinde 56 milyondan fazla kullanıcıya sahip. En büyük rakibi Google’ı hem mail hem arama motoru hem de öteki servislerinde zorlayan ve hatta birtakım bölgelerde önüne geçen Yandex, bilhassa kimi futbol kulüplerimize sponsor olmasıyla da biz Türk kullanıcılarının gönlünü kazanmış durumda.

Ayrıca Yandex GPS ve Yandex Haritalar servisleriyle de ülkemiz sokaklarını rakiplerine nazaran daha âlâ yansıtan şirket, bu alanda da çeşitli yatırımlar yapmaya devam ediyor. Yandex de tıpkı rakibi Google üzere mail servisini fiyatsız sunuyor. Pekala tüm şahsî kullanımları destekleyen Yandex Mail nasıl açılır? Bunun için birinci evvel buradan Yandex Mail açmanıza imkan sağlayacak ilişkiye gitmelisiniz.

1. Gmail'de bir sınırlama varken Yandex Mail'de mail depolama hududu bulunmuyor:

Google ve servislerini her yerde ezmeye çalışan Yandex’in ‘onlar ne veriyorsa ben daha fazla veriyorum’ siyaseti en çok da biz kullanıcılara yarıyor. Yandex Mail’i öne çıkaran bir başka özellik olan mail depolama alanı, Rus şirketi rakibi Google’ın önüne geçiriyor. Google, hesabınızı açtığınızda bütün servislerle paylaştırılacak şekilde 15 GB depolama alanı verirken, Yandex Mail kullanıcılarına sınırsız alan sağlıyor. 

Yandex Mail hesabınızı birinci açtığınızda 8 GB depolama alanına sahip olurken, bu alanı doldurduğunuzda sınırsız olarak güncelleniyor. Bu sayede şirket, kullanıcılarını Yandex Disk servisini kullanmaları için de teşvik etmiş oluyor.

2. Google Drive’ın en büyük rakiplerinden olan Yandex Disk:

Google’ın en kullanışlı servislerinden birisi olan Google Drive, birçok mevzuda kullanıcıların işine yarıyor. Lakin Google maalesef en büyük rakibi Yandex kadar cömert değil. Tüm servislerinde ortak kullanılan 15 GB depolama alanı veren Google’a karşı Yandex, Yandex Arşiv servisinde ekstra 10 GB depolama alanı veriyor. 

Yani Google’ın verdiği 15 GB’lık alanı her servisin ortak alanı iken Yandex yalnızca Yandex Disk üzerinde kullanılacak 10 GB alan veriyor. Matematiksel olarak bakıldığında da Yandex Disk rakibi Google Drive’a karşı çok daha avantajlı gözüküyor. 

Milyarlarca dolarlık sunucu altyapısı ile de hayli süratli indirme sunan Yandex Disk, sahip olduğu kapalılık ve kullanıcı mukavelelerindeki esnekliklerle de Google Drive’ın önüne geçiyor. Ayrıyeten Rus arama motoru yaptığı taşınabilir güncellemeler ile kullanıcılarına fotoğraf ve görüntülerini depolamak için 32 GB alan ikram ediyor. Tek yapmanız gereken Yandex Disk taşınabilir uygulamasını indirerek telefonunuzun galerisini senkronize etmek.

3. Yandex mail hesabınız ile erişeceğiniz Toloka uygulaması ile para kazanabilirsiniz:

Yandex’in servisleri say say bitmiyor. Birçok alanda en büyük rakibi Google’ın önüne geçmek isteyen Yandex, bir de kullanıcılarına para kazanma imkanı sağlıyor. Yandex Toloka ismi verilen bu servis ile kullanıcılar, Yandex’in arama sonuçlarına olumsuz tesir eden öğeleri eleyerek şirkete yardım ediyorlar.

Kullanıcılarının bu yardımlarını geri çevirmek istemeyen Yandex de önemli paralar ödüyor. Google’ın Google Ödüllü Anketler uygulamasındaki çıkarları yalnızca Google Play Store’da harcama imkanına göre ödemeyi nakit olarak yaptığı için Yandex Toloka daha çok tercih ediliyor.

4. Yandex Navigasyon ile internetsiz yol bulabilir, mail adresiniz ile rotalar oluşturabilirsiniz:

Yandex Navigasyon uygulamasının tahminen de en büyük özelliklerinden birisi de çevrimdışı da çalışıyor olması. Yandex Disk ve Yandex Haritalar ile desteklenen şirketin Navi isimli yapay zekası sayesinde yolda giderken internetiniz kesilse bile bu Yandex Navigasyon’una yansımıyor.

Telefonunuza depoladığınız Yandex Haritalar bilgilerini kullanan Navi, internetinizin kesilmesi durumunda depolanan bilgilerle size en uygun rotayı oluşturabiliyor. Bilhassa taşınabilir servislerin çekmediği uzak memleketlerde çevrimdışı Yandex GPS özelliği ile hayat kurtaran Yandex Navi, kullanıcıların tercih sebebi oluyor. 

5. Yandex Mail ile isminize özel mail alabilirsiniz:

Her vakit internet kullanıcılarının aklına takılmıştır isim ve soyisim ile mail nasıl alabilirim diye. Olağanda bu süreç epey kolay. ODTÜ’nün sağladığı nic.tr sitesinden adınızsoyadınız.com.tr alanadı (domain) alarak bunu sağlayabilirsiniz. Lakin aldığınız alanadına özel mail alabilmek için fiyatlı hosting hizmeti de almalısınız. Yandex Mail bu fiyatlı hizmeti size büsbütün fiyatsız sunuyor. 

Bu servisinde de en büyük rakibi Google Gmail’e nazaran çok daha kolay kullanım sunan Yandex, tekrar bu servisinde de sağladığı sınırsız mail alanı ile gönülleri fethediyor. Pekala Yandex Mail Ayarları nasıl yapılır? 

İlk olarak buraya tıklayarak alanadınızı Yandex’e tanıtmanız gerekiyor. Akabinde Yandex tarafından size verilen özel DNS adreslerini alanadınızı aldığınız firmadan ayarlamanız gerekiyor. Hepsi bu kadar. Artık Yandex Mail tarafından sağlanan bu hizmetten de faydalanmaya başlıyorsunuz.

6. Yandex Mail İmza Ekleme özelliği ile sanal imza oluşturabilirsiniz:

İsim soyisim ile mail açabiliriz de altına imzamızı atamaz mıyız? Yandex fiyatsız sunduğu özelliği sayesinde doğal ki atabiliriz. Her serviste rakibinin önüne geçmek isteyen Rus devi arama motoru, imza ekleme konusunda da birçok şeyden feragat ederek kullanıcı dostu olduğunu gösteriyor.

Mail’e eklenecek imzalarda şeffaf davranan Yandex, kullanıcılarına imza olarak Instagram ve Twitter üzere toplumsal medya hesapları da eklenmesine müsaade veriyor. Minik simge olarak eklenilen toplumsal medya hesapları, imzalara hem şık hem de ihtimam katıyor.

7. Yandex Görseller vs Google Görseller

İki arama motoru devin birbirlerine karşı kılıçları çektiği bir öteki özellikleri internette görsel arama özellikleri. Bildiğiniz üzere iki arama motorunda da bir görseli yükleyerek internette arayabiliyor ve o görsel hakkındaki bilgilere süratlice ulaşabiliyorsunuz. Her ne kadar Google Görsel daha önde üzere gözükse de tersine Yandex Görsel özellikleri sayesinde bu servisiyle de rakibinden bir adım öne geçiyor. 

Kullanıcılarının aradığı görselin paylaşıldığı siteleri anında bulan Yandex Görsel, ayrıyeten aratılan görsellerin farklı boyutlarını da sorgulayarak kullanıcılarına kolaylık sağlıyor. Yani 1920 x 1080 piksel aratılan görselin 1280 x 720 piksel çözünürlükteki sorgusu da yapılarak daha sağlıklı sonuçlar elde ediliyor. 

Yandex mail hesabı almayı mantıklı kılan öbür nedenler:

Tıpkı Google üzere siz de tek Yandex Mail hesabı ile şirketin toplamda 20’den fazla servisinden faydalanabilirsiniz. Üstte bahsettiğimiz servislerin yanısıra tanınan olan öbür servisler olan Yandex Video, Bilet, Hava Durumu, Çeviri, Webmaster üzere servislerden de kolaylıkla ve süratlice faydalanabiliyorsunuz. Google'a alternatif arayanlar için Yandex mail ve ona bağlı hizmetler hayli mantıklı görünüyor.

Başa dön tuşu