Google ve Facebook aralarında gizli anlaşma mı yaptı?

Ancak Yargıç Kevin Castel, “Jedi Blue” programında Google ve Facebook ortasındaki zımnî muahede tezlerini reddetti.

Castel’in kararı eyaletlerin makul bir formda Google’ın reklam sunucularında ve reklam borsalarında monopol olduğunu ve aksiyonlarının rekabete muhalif tesirleri olduğunu sav ettiğini söyledi. Ayrıyeten, Google’ın datalara erişimini kullanarak rakiplerini geride bıraktığı argüman edilen zımnî bir program olan Project Bernanke üzere operasyonlarla haksız yere rekabet etmiş olabileceğini de söylüyor.

Teksas Başsavcısı Ken Paxton liderliğindeki dava, Google’ın teknoloji dünyasındaki gücüne yönelik birkaç yasal hücumdan biri.

Yargıç, Google ve Facebook’un reklam açık artırmaları için bir ortaya geldiği bir muahede olan Jedi Blue’nun tekelci davranış oluşturduğu tezleri da dahil olmak üzere şikayetin en besbelli tezlerinden kimilerini reddetti.

Google ve Facebook ortalarında bâtın mutabakat mı yaptı?

“Facebook’un ekonomik nüfuzunu bir reklamcı olarak elinden gelen en güçlü pazarlığı yapmak için kullanma motivasyonunu gereğince açıklayamıyorlar.”

Castel, “Eyaletlerin argümanları makul değil zira Facebook’un bir reklamcı olarak ekonomik nüfuzunu Google ile yapabileceği en kuvvetli pazarlığı yapmak için kullanma motivasyonunu gereğince açıklayamıyorlar” diye yazdı Castel, “ve Google yasal profesyoneller tarafından motive edildi. Facebook’tan mümkün olduğu kadar çok iş elde etmek için rekabetçi bir istekle hareket etti.”

Google, reklamlar ve işinin öbür kısımlarıyla ilgili çeşitli davalar ve soruşturmalarla karşı karşıya. Öteki tarafların yanı sıra, ABD Adalet Bakanlığı şirkete 2020’de dava açtı ve bildirildiğine nazaran eyalet seviyesindeki reklam teknolojisi davasına kendi federal şikayetiyle katılmaya hazırlanıyor.

Bu ortada, eyaletler ve federal kurumlar Meta üzere öbür “Büyük Teknoloji” şirketlerine karşı davaları bastırıyor – bu yılın başlarında ABD Federal Ticaret Kurulu’nun kendisine karşı açtığı davayı onayladı.

Başa dön tuşu