Instagram artık geride iz bıraktırmayacak!

Instagram, ortaya çıkan bir sızıntı sonrasında, bir müddetliğine görünüp sonra silinen ileti özelliğini DM’ye getirmek için çalışmalara başladığını doğruladı.

Instagram artık geride iz bıraktırmayacak!

Daha evvel siz pahalı okuyucularımıza WhatsApp‘ın tıpkı Snapchat uygulamasında olduğu üzere, resen silinen mesajlar üzerinde çalıştığından bahsetmiştik. Pekala nedir bu kendi kendine silinen bildiriler?

Kullanıcılar, bu özellik kapsamında makul vakit aralıkları oluşturabiliyorlar. Oluşturulan bu aralıklar sona erdiğinde ise mesajlar kendiliğinden silinebiliyor. Böylece görüşmeler ile ilgili artta rastgele bir iz kalmıyor. Rutin mesajlaşmalar için tahminen gereksiz görünebilir. Lakin mevzu epeyce özel ya da hassas bir mevzu ise, 3. bir kişinin bu mesajlaşmaları görme ihtimalini bu özellik sayesinde ortadan kaldırabiliyorsunuz. Bu özellik ile birlikte WhatsApp kullanıcıları, 1 saatten 1 yıla kadar uzanan vakit dilimi içinde ileti saklama müddetlerini kendileri belirleyebiliyor. Fakat şu an için bu özellik kimi kullanıcılara açık.

Şimdi ise Instagram‘ın Snapchat gibisi kendi kendine silinen mesajlar üzerinde çalıştığına dair bir sızıntı ortaya çıktı.

Bu özellik toplumsal medya platformları için değerli bir isim olan Jane Manchun Wong sayesinde ortaya çıktı. Instagram‘ın yeni özelliğinin nasıl çalıştığını anlatan Wong, aksine mühendislik süreçleri ile toplumsal medya platformlarının yeni özelliklerini ortaya çıkarması ile biliniyor.

Wong, yaptığı açıklamada; Instagram‘ın şu an için üzerinde çalıştığı bildirilerin otomatik olarak silinmesi özelliğinin, herhangi bir bildiriden çıktığınız an devreye girdiğini tabir ediyor. Bu demektir ki; özellik kullanıcıların makul bir vakit aralığı tanımlamalarına imkan vermiyor, yalnızca mesajı okuyup çıktığınız an otomatik olarak kendi kendini siliyor.

Ancak bahis ile ilgili açıklama yapan Instagram, “Mesajlaşma tecrübenizi geliştirmek için her vakit yeni özellikler arıyoruz. Kayıp mesajların fonksiyonelliği hala geliştirilme evresindedir ve şu anda rastgele bir kullanıcı tarafından test edilemez.” ifadelerine yer verdi.

Başa dön tuşu