iPhone Kullanıcıları İçin Daha Ucuz YouTube Premium Taktiği

YouTube Premium, 16 Temmuz 2019 itibariyle Türkiye’de hizmet vermeye başladı. Tam 3 aylık deneme sürümü fiyatsız olan servise, Spotify rakibi YouTube Music de dahil. Lakin iOS ve Android ortasında kişisel pakette 7 TL, aile paketinde 9TL fiyat farkı bulunuyor. Pekala iOS kullanıcıları YouTube Premium’a nasıl Android fiyatıyla sahip olur?

Apple’ın uygulama geliştiricilerine sunduğu fiyatlı üyeliklerdeki ödeme modeli, iOS uygulamalarının daha yüksek fiyatlı olmasına sebep oluyor. En büyük rakibi Google da aslında iOS işletim sistemi için geliştiricilik yapan şirketlerden birisi pozisyonunda. Gerçekten Google’ın işletim sistemi Android, daha uygun fiyatlı kesintiler ve ödeme planlarıyla, daha ucuz fiyatlı uygulamalar sunuyor.

Türkiye’de birinci 3 ay fiyatsız kampanyasıyla hizmete açılan YouTube Premium’da da bu farkı görmek mümkün.

iOS ve Android İçin YouTube Premium fiyat farkları şöyle:

  • YouTube Premium Android Kişisel Paket fiyatı: 16,99 TL 
  • YouTube Premium iOS Ferdî Paket fiyatı 21,99 TL

Fiyat farkı: Android 7 TL daha ucuz

  • YouTube Premium Android Aile Paket fiyatı: 24,99 TL 
  • YouTube Premium iOS Aile Paket fiyatı: 34,99 TL

Fiyat farkı: Android 10 TL daha ucuz

  • YouTube Music Android Kişisel Paket fiyatı: 13,99 TL
  • YouTube Music iOS Kişisel Paket fiyatı: 17,99 TL

Fiyat farkı: Android 4 TL daha ucuz

  • YouTube Music Android Aile Paket fiyatı: 20,99 TL
  • YouTube Music iOS Aile Paket fiyatı: 26,99 TL

Fiyat farkı: Android 6 TL daha ucuz

YouTube Premium iOS için neden daha değerli?

En başta da söylediğimi üzere bu fiyat farklarının nedeni Google ya da YouTube cephesi değil. Apple’ın geliştiricilere yönelik düzenlediği fiyatlı uygulama standartları, genel olarak iOS uygulamalarının daha kıymetli olmasına neden oluyor. Hatta birtakım geliştiriciler Android’de fiyatsız uygulama sunarken, birebir uygulamayı sadece kar formu değiştiği için iOS’a fiyatlı olarak sunuyor. 

Google, elbette Apple kaynaklı bir sıkıntıldan ötürü oluşan fiyat farkını iOS kullanıcılarına hissettirmek istemiyor. Öteki taraftan Android aslında Google’a ilişkin olduğu için hizmeti daha stabil fiyatlarla sunabiliyor. Ayrıyeten Google, iOS kullanıcılarının YouTube Premium’u Android fiyatına satın almaları için büyük bir çakallık yapıyor.

iPhone ya da iPad kullanıcıları, YouTube Premium’a nasıl daha ucuza abone olur?

Normal kurallarda YouTube Premium hesabınızı, YouTube uygulamasını açıp sol üsttek profil simgesine dokuduktan sonra “Ücretli Üyelikler” kısmından yapabilirsiniz. Lakin iOS uygulaması içerisinde bu süreci gerçekleştirirseniz, Apple’ın siyasetlerine nazaran daha yüksek fiyatlar ödeyeceksiniz. 

Bu sorunu aşmak için iPhone ya da iPad’inizde Google Chrome tarayıcıyı yükleyip, YouTube.com adresine giderek Google hesabınızla giriş yapın. Akabinde tıpkı taşınabilir uygulamada olduğu üzere “Ücretli Üyelikler” kısmına gelin. Göreceğiniz üzere fiyatlar burada Android ve tarayıcı fiyatları olacak. Dilerseniz 3 aylık fiyatsız ferdi ya da aile paketi üyeliğinizi, Android fiyatlarıyla başlatabilirsiniz. Süreçlerin sonunda YouTube iOS uygulamasına döndüğünüzde, üstteki logonun yanında “Premium” yazdığını göreceksiniz.

Google’ın iOS kullanıcılarını YouTube Premium’dan soğutmamak ismine, Apple’ın açıklarını değerlendirdiğini düşünüyoruz. Bu nedenle anlattığımız halde oluşturduğunuz üyeliklerin fiyatında artış imkansız görünüyor. 

YouTube Premium’un özellikleri, takip etmeniz gereken özel içerik kanalları, YouTube Music ve daha pek çok şey hakkında ayrıntıları aktarmaya devam edeceğiz.

Başa dön tuşu