İstanbul, 5G Vadisi Açık Test Sahası’na Ev Sahipliği Yapacak

BTK merkez binası ve laboratuvarı, Hacettepe Beytepe Yerleşkesi ile Bilkent ve ODTÜ yerleşkelerini kapsayan 5G Vadisi Açık Test Alanı, telekomünikasyon şirketlerinden teknoloji odaklı teşebbüslere, araştırma merkezlerinden üniversitelere kadar pek çok kurum ve kuruluşa 5G teknolojilerini deneyimleme imkanı sunuyor.

Yeni jenerasyon haberleşme sistemindeki standardizasyon sürecinin 2020 yılına kadar sürmesi bekleniyor. 5G teknolojisi ile birinci tanışan ülkelerden biri olmak isteyen Türkiye, tam manasıyla teknoloji seferberliği ilan etmiş durumda.

Kamu-sanayi-akademi iş birliği kapsamında oluşturulan 5GTR Forum ile yeni jenerasyon taşınabilir haberleşme sistemlerinde ulusal eser ve teknolojiler geliştirilmesi amaçlanıyor. Dijital dönüşüm amacı doğrultusunda Ankara’da olduğu üzere İstanbul'da da sağlıklı ve dinamik bir 5G ekosistemi oluşturulması için düğmeye basıldı.

BTK liderliğinde İstanbul’da düzenlenecek olan “5G Vadisi İstanbul Geleceğin Teknolojileri Zirvesi”, Boğaziçi, İstanbul, İstanbul Teknik ve Yıldız Teknik üniversiteleri ile taşınabilir işletmeciler, teknoloji firmaları ve dikey kesim temsilcilerini bir ortaya getirecek.

Etkinlikte, üniversitelerin 5G alanındaki çalışmalarının masaya yatırılması ve teknoloji firmaları ile iş birliklerinin oluşturulması hedefleniyor. Çalışmalar kapsamında İstanbul’da kurulması planlanan 5G Vadisi Açık Test Alanı, yerli eser geliştirilmesinde ve yeni hizmetlerin test edilmesinde çok kıymetli bir misyona sahip olacak. 

BTK, bu yılın başlarında Turkcell'e İstanbul ve İzmir'de 3,5 ve 26 GHz, Vodafone Türkiye'ye İstanbul ve Ankara'da 3,5 ve 3,7 GHz, TTMobil'e ise İstanbul'da 3,5 GHz bandında 5G deneme müsaadesi vermişti. 

Başa dön tuşu