Meclis Enes Batur’u dinleyecek! Peki, neden?

Türkiye Büyük Millet Meclisi, geçtiğimiz günlerde düzenlediği toplantıda toplumsal medya platformlarını ele aldı. Meclis Dijital Mecralar Komisyonu’nda konuşulan toplumsal medya platformlarında yapılacak düzenlemelerde değişik bir karar çıktı. Açıklanan bilgilere nazaran TBMM, toplumsal medya için ünlü fenomen Enes Batur‘u dinleyecek.

Enes Batur Mecliste!

Komisyon üyeleri, YouTube’da 15 milyon takipçisi olan Enes Batur’u dinlemek istediklerini lisana getirdi. Ayrıyeten üyeler Facebook, Twitter, Instagram Türkiye temsilcilerinin Meclis’e çağırıp onları da dinlemek istiyor. Yapılacak düzenlemeler ortak bir paydada kararlaştırılacak bu sayede düzenlemeler toplumun muhakkak bir kısmı için değil genel bir kısım için yapılacak.

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, toplantı sırasında, ünlü YouTuber Enes Batur’u işaret ederek, “Dünyanın bildiği bir kişi. Onu muhatap alıp buraya tahminen davet etmemiz gerektiğini düşünüyorum yani dinlememiz lazım. Yani nasıl bakıyor, nedir, ne düşünüyor? Zira milyonlarca genci etkiliyor, bizim çocuk, herkes oturup 5-6 yaşında çocuklarımız mecnun üzere onu izliyorlar” sözlerini kullandı.

Komisyon Lideri Hüseyin Yayman ise; “Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, TikTok, VKontakte, YouTube, Dailymotion, LinkedIn, Spotify, Netflix, Amazon Prime; Türkiye’de temsilciliklerini açtılar. Bu, hakikaten ülkemiz ismine çok sevindirici. Türkiye’de en çok kullanıcıya sahip olan toplumsal ağlardan başlayarak bu toplumsal ağların Türkiye’ye davet edilmesi ve burada Meclisimize çalışmalarıyla ilgili bilgi verilmesi konusunda komitemizin bir gündemi var. Toplumsal ağ temsilcileri ile işbirliği içerisinde faaliyetleriyle bir ortaklaşmanın içinde olunması konusu ve en azından kamuoyunda tartışılan bahislerle ilgili bir açıklama yapmalarını, yani bizim burada sormamız gerekiyor. Facebook kendisini bir ulus üstü, parlamentolar üstü bir pozisyonda mı görüyor? Ya da Twitter kendisini hangi hakla bir liderin ya da bir yöneticinin paylaşımlarını engelleme noktasında görüyor? Bizim bunları sormamız ve açıklık getirmemiz gerekiyor.” dedi.

Başa dön tuşu