Microsoft, Neden Ninja’ya Milyonlarca Dolar Ödedi?

Tyler ‘Ninja’ Blevins, ağustos ayında yaptığı uydurma basın toplantısında Amazon’un sahibi olduğu Twitch’ten Microsoft’un sahibi olduğu Mixer’e geçme niyetinde olduğunu duyurmuştu. Ninja, “Birçoğunuza şaşırtan geleceğini biliyorum fakat bugünden itibaren Mixer’e özel yayınlar yapacağım” demişti.

Tabii bahsedilen kişi on binlerce izleyicisinin karşısında Fortnite oynayarak her ay yüz binlerce dolar kazanan ve EA’in Apex Legends oyununu yalnızca bir gün oynaması karşılığında 1 milyon dolar aldığı sav edilen bir yayıncı olunca yapılan bu geçiş epey ses getirmişti.

Ortada dönenen sayılar bu kadar büyük olunca Microsoft’un Blevins’in yalnızca kendisine özel yayınlar yapması için milyonlarca dolar ödediğini düşünmek hayli kolaylaşıyor. Lakin sayılar ne Microsoft, ne Blevins ne de Blevins’in eşi Jessica Blevins tarafından açıklanmadı. Hasebiyle kesin bir şey söylemek pek mümkün değil.

Blevins ve etrafında kurulan strateji

Joost van Dreunen, Business Insider’a verdiği röportajda “Tyler Blevins’in topladığı seyirici ölçüsü ve harcanan para kelam konusu olduğunda işler oransızlaşıyor. Microsoft, 10 milyon ya da 20 milyon ödemiştir demek mümkün değil. Her ikisi de olabilir.” dedi.

Ödenen para, bahsedilen ölçülerden fazla ya da az olabilir. Kesin olan bir şey varsa o da ölçünün hayli yüksek olduğu. Microsoft’un buradan beklentisi ise ödediği ölçüsü vakitle karşılamak.

Kağıt üzerinde bakıldığında mutabakatın hayli açık olduğu, Microsoft’un, en tanınan oyun yayıncısının yalnızca kendi platformu olan Mixer’e özel yayın yapması için ödeme yaptığı görülüyor. Gerçekte ise Microsoft, Mixer’in bedelini artıracak ve gözleri şirketin oyun platformuna çevirecek epey değerli bir ‘influencer’ı kilitliyor.

Van Dreunen bu mevzuyla ilgili olarak “İnteraktif içerik ve cümbüş etrafındaki daha geniş bir strateji için epey kilit bir isim. Bu bağlamda ünlü bir oyuncuya sahip olmak hayli mantıklı değil mi? Yani ansızın ödenen paradan çok daha kıymetli oluyor” dedi.

Blevins’in ile yapılan özel muahedenin epeyce değerliye mâl olduğu muhtemelen yanlışsız ama bu, daha büyük bir stratejinin bir modülü. Blevins, yalnızca Mixer’e ilgi getirmiyor kendisi ayrıyeten bir kuşağa Microsoft’un oyun platformları olan Mixer, Xbox ve Windows 10’u sevdirmeye çalışıyor

Başa dön tuşu