Mozilla’nın Firefox İçin VPN Benzeri Yeni Eklentisi

Dünyanın en tanınan internet tarayıcı uygulamalarından bir tanesi olan “Mozilla Firefox”, bundan yıllar öncesinde yeni özelliklerini kullanıcıların hizmetine sunmadan evvel “Test Pilot” isimli bir program kapsamında test ediyordu. 10 binden fazla kullanıcıya sahip olan ve yeni özelliklerin test edildiği Test Pilot, ocak ayında yapılan açıklamaların akabinde kaldırıldı lakin Mozilla, artık bir kere daha yeni bir Test Pilot başlattı.

Mozilla'nın beta olarak başlatmış olduğu bu yeni Test Pilot, tarayıcıya VPN gibisi bir özellik ekliyor. “Firefox Private Network” olarak isimlendirilen bu özellik, kullanıcıların bilhassa Wi-Fi ağlarına bağlıyken saklılık ve güvenliklerini sürdürebilmelerini sağlıyor.

Henüz beta sürümünde olan lakin kısa bir mühlet sonra tam sürüm olarak bütün kullanıcıların hizmetine sunulması beklenen bu özellik sayesinde kullanıcılar, bilhassa de halka açık Wi-Fi ağlarını kullanmaları durumunda kapalılıklarını azamî düzeyde koruyabilecekler. Mozilla tarafından yapılan açıklamalara nazaran bu yeni özellik kullanıcıların IP adreslerini gizliyor, kullanıcıyı internetten soyutluyor ve reklam verenlerin data erişimini yüzde 100 oranında engelliyor. Bu yetenekleri düşünüldüğü vakit Firefox'un yeni özelliğinin bir VPN üzere çalıştığını söyleyebiliriz fakat Mozilla, bu özelliğe VPN ismini vermeyi tercih etmedi.

Özelliğin en tesirli yanlarından bir tanesiyse anlık olarak etkin edilip, kapatılabilmesi. Kullanıcılar bu sayede Firefox Private Network'ü faal yahut deaktif duruma getirebiliyorlar. Fakat bu tesirli özellik, şimdilik yalnızca ABD'de kullanılabiliyor.

Firefox'un yeni özelliği şu an için fiyatsız olarak kullanıcıların hizmetine sunuluyor lakin Mozilla, özelliğin tam sürümünün fiyatlı olabileceğini net olarak açıklamamış olsa da en azından bu türlü bir imada bulunmuş durumda. Özelliğin tam sürüme ne vakit geçeceği bilinmiyor.

Başa dön tuşu