Sahte Honda Civic Çekilişi, Ortalığı Karıştırdı

Gün geçmiyor ki dünyanın en tanınan toplumsal ağları ortasında yer alan Facebook’ta garip bir olay yaşanmasın. Başlatılan bir çekilişe göre Honda, ufak tefek hasarları nedeniyle satamadığı 300 adet Civic’i Facebook’taki bir çekiliş ile insanlara dağıtacaktı. Honda ile rastgele bir resmi bağı olmayan sayfanın çekiliş duyurusuna inanan kullanıcılar, ne yazık ki çekiliş gönderisine 120 binden fazla yorum yapmış durumdalar.

Çekilişi paylaşan hesap ‘Honda Türkiye’ üzere resmi sayfayı taklit eden bir isimden fazla bir Honda Civic hayran sayfasını andıran bir isme sahipti ve kendini ‘pazarlama ajansı’ olarak tanımlıyordu. 29 Haziran 2022 tarihinde kurulan sayfa, birinci kademede “ꓪalmart Fans” ismine sahipti. 8 Aralık 2022’de ismini bir Honda Civic hayran sayfası üzere görünecek biçimde değiştirmişti. 300 adet Honda Civic‘in ikram edileceği tezi, sayfada hem İngilizce hem Türkçe olarak paylaşılıyordu.

İşte Honda Civic ikram edileceği söylenen gönderi:

“Küçük çizikler ve küçük hasar nedeniyle satılamayan 300 Otomobil Civic Otomobil bağışlayacağımızı duyurmaktan memnunluk duyuyoruz, tüm Otomobiller düzgün durumda, bu yüzden “Bitti” yazan birine rastgele göndereceğiz.”

Aslına bakacak olursak çekiliş duyurusunda kullanılan Türkçedeki yazım yanlışları dahi çekilişin resmiyetini sorgulatacak düzeydeydi. “Araba” sözünün ısrarla büyük harfle başlaması ve devrik cümleler, gönderiyi paylaşan kişinin Türk olmayabileceğini bile düşündürüyor.

Katılımcıların dikkatli olması gereken asıl nokta: Kayıt formu

Honda Türkiye’den bahisle ilgili açıklama gecikmedi!

Sayfa ve 300 ikram otomobil çekilişi ile ilgili araştırma yapan teyit.org, varsayım edebileceğiniz üzere şaşırtmayan sonuçlara ulaştı. Teyit’in açıklamasında tam olarak şu tabirlere yer veriliyordu:

Teyit’in bilgi almak için ulaştığı Honda Türkiye yetkileri de bahsi geçen sayfanın Honda Türkiye ile resmi bir irtibatı olmadığını ve bu türlü bir çekilişin bulunmadığını söyledi.”

Yöneticileri Endonezya’da, birinci adı Walmart, artık Honda Civic armağan ediyor(!)

Facebook’ta yer alan sayfa bilgileri, sayfanın Honda Türkiye ile bağının olmadığını adeta bağırıyor. Elbette ki pek çok kişi, bir çekilişe katılırken çekilişi düzenleyen kişi ya da kurumu baştan aşağı araştırmıyor. Siz yeniden de internette gördüğünüz ve kaynağını bilmediğiniz bir kontağa tıklamadan evvel iki defa düşünün ve güvenliğinden kesinlikle emin olun.

Başa dön tuşu