YouTube korsan hesaplara savaş açtı

İçerik oluşturucular artık YouTube Studio’da yorumlar için yeni bir ayara erişebilir ve “önlemleri artır” seçeneğini seçebilir. YouTube, bunun “muhtemel uygunsuz yorumları inceleme için beklet” ayarına dayandığını ve spam ve kimlik berbata kullanımı yorumlarının sayısını azaltacağını söylüyor. Bu tüm yorumlar için manuel inceleme gerektirmekten yahut bunları büsbütün kapatmaktan daha hafif bir tedbir.

29 Temmuz’dan itibaren kanallar abone sayılarını gizleyemeyecek. YouTube, bunun daha büyük ve daha yerleşik kanalların gerisindeymiş üzere davrananlar tarafından yaygın olarak kullanılan bir taktik olduğunu söylüyor.

YouTube korsan hesaplara savaş açtı

Taklitçiler, insanları düzmece sayfalarına çekmek için ekseriyetle öteki görüntülere yorum bırakıyor. Örneğin, MrḂeast (“B” yerine özel bir karakter olan) isimli bir kullanıcı tarafından bırakılan bir yorumu gören biri, yepyeni MrBeast’in 97,7 milyon abonesiyle karşılaştırıldığında sırf 100 abonesi olduğunu görmek üzere o kanala tıklayabilir.

YouTube, birtakım içerik oluşturucuların bir kitle oluştururken abone sayılarını gizlemeyi tercih ettiğini kabul etti. Lakin, bu hareketin işleri herkes için daha inançlı hale getireceğini söylüyor.

Daha önde gelen içerik üreticilerini taklit etmek için özel karakterler kullanan uydurma kanallardan bahsetmişken, bu strateji yakında biraz daha az tesirli olacak. YouTube, insanların bir kanal ismini güncellerken kullanabileceği karakter setini azalttığını söylüyor. Makus aktörlerin, değişiklikten sonra isimlerini ”¥ouⓉube” yahut gibisi olarak değiştiremeyeceklerini söyledi.

Başa dön tuşu