Platformlarda Videoları Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Videoları süratli oynatma özelliği bir müddettir YouTube’da bulunuyordu lakin Netflix de bu özelliğini Android uygulamasına getireceğini duyurunca sinema yapımcılarını sinirlendirdi. Şu an için bu özellik, sonlu bir kümeyle test ediliyor lakin bu özelliğin kullanılabileceği farklı yollar da bulunuyor.

Netflix’e gelecek olan bu özellik, yeni dönemi gelen dizinin eski dönemini yine hatırlamak için kullanılabilir ve epeyce yararlı da olabileceğini söylemek gerekiyor. Pekala, bu özellikleri kullanabileceğiniz yerler ve araçlar neler?

Videolar

Bu özelliğin kullanıldığı ve üstte da kısaca bahsettiğimiz yer YouTube. Görüntünün sağ alt tarafındaki çark düğmesine bastıktan sonra “çalma hızı” sekmesine gelerek görüntüyü isterseniz hızlandırabilir isterseniz 2 kat kadar yavaşlatabilirsiniz.

Bu özelliği YouTube’un Android ve iOS uygulamalarında da kullanabilirsiniz. İzlediğiniz görüntüde sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıkladıktan sonra “oynatma hızı” sekmesini seçerek görüntünün suratını artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Bu özelliğin Netflix’te nasıl kullanılacağı konusuna gelindiğiyse şimdi resmi bir metot bulunmuyor. Lakin tekrar de bu özelliğin tüm kullanıcılara açılmasını beklemek istemiyorsanız Super Netflix eklentisini kullanabilirsiniz.

Filmleri ve dizileri 4 kata kadar hızlandırabildiğiniz bu eklenti yalnızca Google Chrome tarayıcısında bulunuyor. Lakin farklı tarayıcılarda da kullanılabilecek farklı eklentiler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi hem Chome hem de Firefox’ta kullanabileceğiniz Görüntü Speed Controller.

Şahsi görüntülerinizin suratını artırmada ise VLC Media Player en uygun seçeneklerden bir tanesi. Windows, macOS, iOS ve Android platformlarda kullanabileceğiniz bu oynatıcının hızlandırma özelliğini bu platformların hepsinde kullanabilirsiniz.

Ses

iOS’ta bulunan Overcast’ten Android’de bulunan Podcast Addict’e kadar birçok podcast oynatıcısında sürat ayarı bulunuyor. iOS Podcast uygulamasında sol alt tarafta bulunan 1x’e tıklayarak, Google Podcast uygulamasında ise sol altta bulunan 1.0x’e tıklayarak suratı artırabilirsiniz.

Android ve iOS’ta yer alan Pocket Cast uygulamasında, ekranın altında bulunan süratli arama ikonuna tıklayın ve istediğiniz sürat ayarını seçin. Podcast’leri 3x’e kadar hızlandırabilme seçeneğine de sahipsiniz. Doğal o noktadan sonra ne kadar dinlenebilir olur orası muamma.

Ayrıca Spotify’da da sürat ayarlama özelliği bulunuyor. Lakin bu özelliği yalnızca podcast yayınlarında kullanabiliyorsunuz. Yapmanız gereken şey sol alt köşede bulunan 1x düğmesine tıklamak, buradan oynatma suratını üç katına kadar çıkarabiliyorsunuz. Ayrıyeten Spotfiy’ın web oynatıcısında hızlandırma yapmak için Chrome’un Spotify Playback Speed Access eklentisini kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu