Snapchat’e neler oluyor? Kullanıcılar şaşkın

Snapchat, toplumsal medya dünyası için epeyce değerli biri isim. Şirket tarafından geçtiğimiz gün açıklanan mali tablolar da bu durumu muhakkak gözler önüne seriyor. Buna nazaran Amerikalı şirket Haziran sonu itibariyle kullanıcı sayısını beklentilerin üzerinde arttırarak 347 milyona çıkarttı. Ancak şirketin gelirlerinin tıpkı seviyede artmaması ve 1,1 milyar dolarla sonlu kalması, yatırımcılarda şok tesiri yaratarak payların bir anda %30’a yakın bir oranda düşmesine neden oldu.

Bu gelişmelerin üzerine derhal bir açıklama yapan şirket yetkilileri, “Gelir beklentilerinin karşılanamaması nedeniyle hisselerimizde inanılmaz bir düşüş gerçekleşti. Bu bizi olduğumuzdan da güç bir duruma soktu.” halinde konuştu. Açıklamalarının devamında gerçekleşen gelirin, beklentilerin altında kalmasının 2 temel nedeni olduğunu söyleyen idare birinci sebep olarak artan ekonomik külfetler nedeniyle reklam verenlerin eskisi kadar fazla reklam bütçesi ayırmamasını gösterirken ikinci neden olaraksa Apple tarafından alınan yeni kararları işaret etti.

Buna nazaran Apple, bundan sonra iPhone kullanıcılarına hangi bilgilerinin paylaşılmasını istediklerini kendi seçebilme ve bunu kolay bir halde takip edip güncelleyebilme özelliklerini tanımlamıştı. Böylesi bir durumda da doğal olarak artık data işleyicileri reklam verenlere nokta atışı müşteri portföyleri oluşturamayacak ve bu türlü olunca da reklam verenlerin iştahı kıymetli ölçüde azalacak.

Snapchat’in yeni yol haritasıysa belirli. Şirket yetkilileri bundan sonraki süreçte yeni reklam modelleri bulmak ve gelir tekniklerini çeşitlendirmek için yollar aramaya başladı.

Başa dön tuşu