Türkiye’de en çok kullanılan 3 sosyal medya platformu açıklandı

Sosyal medya artık günümüz değişmez bir gerçeği haline geldi. Akıllı telefonların yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte hayatımıza girmeye başlayan bu platformlar, artık çabucak herkes için vazgeçilmez bir alışkanlık boyutu kazandı. Örneğin WhatsApp’ı ele alacak olursak, internet tabanlı bu uygulama, bir vakitlerin en efsanevi haberleşme sistemi olan SMS’in sonunu getirdi.

Ancak WhatsApp’ı SMS’den ayıran en değerli şey, bu platform sayesinde yüzlerce bireyle birebir anda konuşabiliyor yahut imajlı arama yapabiliyor olmamız. Pekala WhatsApp’ın Türkiye’nin en çok kullanılan toplumsal medya platformu olduğunu biliyor muydunuz?

TÜİK tarafından yapılan araştırmaya nazaran, Amerikalı teknoloji devi ülkemizdeki her 100 bireyden 82’sinin kullandığı bir platform. WhatsApp’ın %82’lik kullanım oranı onu en çok tercih edilen toplumsal medya platformu haline getiriyor. Listenin ikinci sırasında %67,3 ile YouTube gelirken üçüncü sırayı ise %57,6 ile Instagram alıyor.

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip platformu olan Facebook listenin 4. Sırasına %50,4’lük kullanıcı oranıyla yerleşirken, 5. Sırada bulunan Twitter ile Facebook ortasındaki bariz fark gözlerden kaçmıyor. Buna nazaran Twitter kullanım oranı sırf %20,2’de kalmış. 6. Sırada bulunan Telegram’ın %13,3’lük oranla Snapchat’i geride bıraktığını görüyoruz ki, bu platformun kullanıcı oranı ise %8,3. TÜİK’in araştırmalarına nazaran listenin 8. ve son sırasında yer alan platform ise %5,3’lük oranıyla BİP oluyor.

Başa dön tuşu