Telegram’dan Apple’a büyük suçlama

Durow güncellemenin “insanların kendilerini mesajlaşmada nasıl tabir ettikleri konusunda ihtilal yapmak üzere” olduğunu lakin şimdi onaylanmadığını tez ediyor.

Durov, uygulama mağazasına yönelik olarak yaptığı daha geniş çaplı tenkidinin bir modülü olarak açıklanamayan soygundan bahsetti. Durov Telegram’ın “teknoloji monopolleri tarafından tüm taşınabilir uygulamalara uygulanan” “belirsiz” uygulama inceleme süreci tarafından yüreğinin kırıldığını sav ediyor. “Dünyanın en tanınan 10 uygulamasından biri olan Telegram bile bu muameleyi görüyorsa, daha küçük uygulama geliştiricilerinin yaşadığı zorlukları lakin hayal edebilirsiniz” diyerek devam ediyor.

Telegram’dan Apple’a büyük suçlama

Durov’un bahsettiği yeni güncellemede tam olarak ne olduğu belirli değil ve hem Apple hem Telegram yorum taleplerine şimdi cevap vermiş değil. Bununla birlikte bu, Durov’un uygulama inceleme süreçleri için Apple’a birinci davette bulunuşu değil. 2018’de de Durov, Rusya’nın Telegram’ı yasaklamasının akabinde Apple’ın Telegram iOS uygulamasındaki güncellemeleri engellediğini söylemişti. Durov’un bahisle ilgili paylaşım yapmasından bir gün sonra ise Apple güncellemeyi onaylamıştı.

Telegram kısa müddet evvel, kullanıcılara daha büyük yüklemelere, daha süratli indirmelere, sesten metne, eşsiz emoji reaksiyonlarına ve daha fazlasına erişim sağlayan aylık 4,99 dolarlık Premium aboneliğini kullanıma sundu.

Başa dön tuşu