Twitter Spaces kullanıma sunuldu! Ama bir şartla!

Davetiye sistemi ile çalışan ve şimdilik sadece iOS‘te yer alan Clubhouse kendine önemli bir rakip edindi. Sohbet uygulaması olan Clubhouse bugünden itibaren önemli kullanıcı kaybedebilir. Zira Twitter, bir müddettir test basamağında olan sesli sohbet odaları özelliği olan Twitter Spaces resmi olarak hayata geçirdi. Bugün itibariyle 600 ve daha fazla takipçisi olan tüm hesaplara sohbet odaları oluşturma imkanı getirildi. Twitter, Spaces özelliği için bir kullanım rehberi de yayınlarken, ayrıyeten üzerinde çalışılan özellikleri de açıkladı.

Twitter Spaces nasıl çalışıyor?

iOS ve Android için Twitter’da, takip ettiğiniz birisi Sohbet Odası başlattığında yahut konuştuğunda, canlı olduğu sürece vakit çizelgenizin üst kısmında mor bir balon olarak görünüyor. Bir Sohbet Odasına dinleyici olarak katıldığınızda, duyduklarınıza emojilerle reaksiyon verebilir, sabitlenmiş Tweetlere göz atabilir, alt yazılarla birlikte takip edebilir, Sohbet Odasına Tweet yahut DM gönderebilir yahut konuşma talebinde bulunabilirsiniz.

Sohbet Odasına konuşmacı olarak katıldığınızda, konuşmanın yanı sıra tweetleri Sohbet Odasına sabitleyebilir, söylediklerinizi herkesin takip edebilmesi için altyazıları açabilir ve takipçilerinizin katılabilmesi için Sohbet Odasına tweet atabilirsiniz.

Twitter Spaces neler sunuyor?

Biletli Sohbet Odaları: Sunucular konuşma, irtibat ve cümbüş için Sohbet Odası yaratmak için vakit ve gayret harcıyor. Twitter, sunucuların nakdî takviye alarak yarattıkları tecrübeler için ödüllendirilmeleri üzerinde çalışıyor ve dinleyicilere en çok önemsedikleri konuşmalara özel erişim sağlıyor. Host’lar bilet fiyatlarını ve kaç tane satılabileceğini belirleyebilecek. Hudutlu bir küme önümüzdeki aylarda Biletli Sohbet Odasına sunuculuk yapabilecek.

Hatırlatıcılar: Neyin ne vakit olduğunu takip etmeyi kolaylaştırmak için, önümüzdeki haftalarda çıkacak bilhassa Sohbet Odaları için de hatırlatıcılar planlayıp ayarlayabileceksiniz. Bu halde, beşerler en sevdikleri şeyleri hiç kaçırmayacaklar.

Başkalarıyla birlikte sunuculuk yapma: Konuşmacıları, iştirakçileri yönetmeye yardımcı olmak ve ayrılmanız gerekirse, sunucularınızdan birine sunuculuğu devretmek için öteki beşerlerle birlikte sunuculuk yapma özelliği de gelecek.

Daha düzgün erişilebilirlik: Canlı altyazılarda, duraklatılabilmeleri, özelleştirilebilmeleri ve daha gerçek olabilmeleri için iyileştirmeler yapılıyor.

Başa dön tuşu