Türkiye’de Çekilen UFO Videosu 11 Yıl Sonra Gündem Oldu

UFO sorununun ne kadar bayık bir hâl aldığını hepimiz biliyoruz. Vakit zaman gündem olmak isteyen eski ünlülerin “UFO’lar tarafından kaçırıldım” diyerek gündem yaratma gayreti üzere, ortaya çıkan her görüntü da artık can sıkıcı bir hal almaya başladı. Çünkü o görsel efektleri artık neredeyse akıllı telefonlardan da yapmak mümkün.

Bu nedenle yıllar evvel çekilen birtakım manzaralar hâlâ birden fazla insan için daha inandırıcı geliyor. Örneğin 2008 yılında Yalçın Yalman isimli bir vatandaşın Marmara Denizi üzerinde uçarken görüntülediği cisimler üzere.. Bu türlü söyleyince herkesin inanası gelebilir. Fakat tartışmalı manzaraların kurgu mu yoksa gerçek mi olduğu hâlâ bilinmiyor.

2008’de Marmara Denizi semalarında çekilen görüntü:

Görüntülerdeki cisimlerin birer askeri araç olduğuna dair tezler da var. Lakin resmi makamlardan bu tarafta bir açıklama bulunmuyor. Bu da cisimlerin UFO tanımlamasına (Bilinmeyen Uçan Nesne) uyduklarını, lakin uzaylı probleminin biraz abartılı olabileceğini gösteriyor. 

Görüntüleri modern Adobe Premiere programı aracılığıyla aydınlatan komplo teorisyenleri ise yeni ipucuları elde ettiklerini söylüyorlar. 11 yılın akabinde imgeler üzerinde çalışan YouTube kanalı Unidentified Aerial Phenomena (Bilinmeyen Gök Fenomenleri), son görüntüsü ile gündem yarattı.

Yabancı YouTube kanalı tarafından yayınlanan yeni görüntü:

Yapılan düzenlemenin akabinde görüntüde görüntülenen cismin ortasındaki yeşil noktalar biraz daha mana kazanmışa benziyor. Klâsik uzaylı tanımlamasındaki fizikî özellikleri andıran üç başın tüm baş ve yüz sınırları görülüyor. Elbette bunlar kelam konusu YouTube kanalının tabir ettiği şeyler. İmajlar, kanal tarafından da işlenmiş olabilir. 

Peki savlar hakikat mu? Üstteki görüntü gerçekleri yansıtıyor mu?

Ne yazık ki bu mevzuda pek de heyecan verici datalar sunamayacağız. Kelam konusu imajlar, dünyanın pek çok yerinde çekildiği söylenen manzaralar üzere komplo teorileri dışında değerli şeylere kaynaklık etmiyor. Sebebi ise yeniden komplo teorisyenlerinin kendisi ve birbirlerini kopyalayan açıklamalarda bulunmaları. 

2008'de imgeler gündemden aylarca düşmeyince, gökbilimci Prof.Dr. Osman Demircan, Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulunmuş ve manzaraların uydurma olduğunu söylemişti. Şayet bir yerde UFO görüldüyse ve imajlar kayıt altına alındıysa, gerçekliğinin araştırılması için geçerli olacak tek şey bilimsel tekniklerdir.

Bir YouTube görüntüsü ile imgelerin gerçekliğini kanıtlamak imkansız. Bu yüzden sizi YouTube üzere platformlardaki bilimsellikten uzak içeriklere karşı uyararak sıkıntıyı kapatalım.

Başa dön tuşu