Twitter’ı ciddi anlamda zor günler bekliyor

CNN tarafından Agrawal’a bildirilen yeni bir mektupta, komite önderleri CEO’ya Twitter’ın güvenlik uygulamalarının ulusal güvenliğe ziyan verebileceği tezlerinin yanı sıra Peiter “Mudge” Zatko’nun şikayetinde ortaya çıkan öbür meseleleri ele alması için baskı yaptı.

Şimdiye kadar Twitter, Zatko’nun savlarının birçoklarını rastgele bir detayda ele almayı reddetti, lakin şirketin avukatları geçen hafta bir Delaware mahkemesinde yapılan bir duruşmada Zatko’yu hoşnutsuz eski bir çalışan olarak göstermeye çalıştı. Mektup, Zatko’nun Twitter’ın güvenlik şefi olarak tecrübesi hakkında halka açık bir biçimde tabir vermek üzere bir Yargı Komitesi duruşmasına çıkması planlanmadan bir gün evvel geldi.

Twitter’ı önemli manada güç günler bekliyor

Agrawal, mektuba nazaran, teklifi reddettiği halde duruşmada görünmesi için “davetiye uzatıldı”. Twitter sözcüsü, yorum talebine şimdi karşılık vermedi.

Ulusal güvenlik kaygılarına ek olarak, Zatko, Twitter’ın yanlış bilgilere karşı koyma yeteneği ve temel iç güvenliği ele alma maharetiyle ilgili değerli telaşlarını de lisana getirdi. Zatko ayrıyeten Twitter’ın Federal Ticaret Komitesini ve başka düzenleyici kurumları yanlış yönlendirdiğini argüman ediyor.

Senatörler Dick Durbin ve Chuck Grassley mektupta, “Bu tezler, Twitter’ın ABD irtibat ortamındaki ve global erişimindeki kıymetli rolü göz önüne alındığında önemli kaygılar uyandırıyor” dedi. Agrawal’dan 26 Eylül’e kadar karşılık vermesi istendi.

Mektubun, şirketi satın almak için 44 milyar dolarlık mutabakattan kurtulmaya çalışan Elon Musk ile de karmaşık bir yasal savaşın ortasında olan Twitter üzerindeki baskıyı artıracağı kesin. Geçen hafta bir yargıç, Musk’ın Zatko’nun ihbarcı şikayetini yasal davasına ekleyebileceğini söyledi.

Başa dön tuşu