Twitter kullanıcıları için kritik karar

Twitter zımnilik kurallarını bir kere daha değiştirdi. Pekala yeni kurallar neler? İşte ayrıntılar.

Twitter, kullanıcılara takipçi listeleri ve gönderilerini ve beğenilerini kimlerin görebileceği üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı amaçlayan, kapalılıkla ilgili yeni özellikleri test etmeyi planlıyor ve insanların bu sayede toplumsal ağda daha rahat etkileşim kurmasını ve paylaşımda bulunmasını vaat ediyor.

Twitter yöneticilerinin “sosyal mahremiyet” dediği şey, kullanıcıların hizmetteki prestijlerini ve kimliklerini nasıl yönettikleri ile ilgilidir. Bu, bir kişinin takipçi listesi, beğendiği tweet’ler ve hesaplarının herkese açık mı yoksa özel mi olduğu üzere bilgileri içerir.

Göz önünde bulundurulan özellikler arasında, takipçi listelerini düzenleme yeteneği ve eski tweet’leri, kullanıcı tarafından belirlenen muhakkak bir müddet sonra artık öbürleri tarafından görülemeyecek biçimde arşivleme aracı yer alıyor. Geçmişteki tweet’leri gizlemek, gönderilerinin sonsuza kadar çevrimiçi kalmasını istemeyen bireyler için tanınan bir özellik olabilir; bu, gönderileri manuel olarak silmekten yahut göndermemiş olmayı dilediklerinizi bulmak için eski bildirileri taramaktan daha kolay bir tahlil sunar.

San Francisco merkezli şirkette işçi araştırmacısı Svetlana Pimkina, dahili araştırmalar, Twitter kullanıcılarının çoğunun, hesaplarının herkese açık olup olmadığı üzere kapalılık temellerini anlamadığını tespit etti. Bu kullanıcılar Twitter’da daha az etkileşime giriyor zira öteki insanların onlar hakkında neler görebileceğini bilmiyorlar.

Pimkina, “Sosyal mahremiyet gereksinimleri karşılanmadığında, beşerler kendilerini tabir etmelerini sınırlarlar. Sohbetten çekilirler” dedi. Twitter, Eylül ayından itibaren insanlardan hesaplarının herkese açık mı yoksa özel mi olduğunu gözden geçirmelerini istemeye başlayacak.

Şirketin zımnilik takımı, bu kullanıcı belirsizliğini gidermek için çeşitli eserler üzerinde çalışıyor. Grup üyeleriyle yapılan görüşmelere nazaran, kimileri yakında test edilecek ve başkaları şu anda yalnızca konsept kademesinde.

İşte planlanan yeniliklerden kimileri:

Başa dön tuşu