Twitter mavi tık için sevindiren haber! Bunları yapın hesabınız doğrulansın!

Twitter yaptığı açıklamayla, bugünden itibaren geçerli olacak verification yani hesap doğrulama uygulaması ve müracaat sürecinin yeni detaylarını açıkladı. Twitter hesap doğrulama süreci eskisinden daha kolay olacak.

Twitter’da mavi tık, insanların yüksek kamu faydasına olan hesapların gerçekliğini ayırt etmelerine yardımcı olma yollardan biri. Bu Twitter’daki bireylere sohbet ettikleri beşerler hakkında daha fazla bağlam sunarak muteber olup olmadığını belirleyebilmelerini sağlıyor.

Bugünkü uygulama lansmanıyla, Twitter, doğrulanmış hesaplar için yeni yönergeler de sunuyor. Bu doğrulama yönergeleri, genel olarak Twitter topluluğunun uygunlaştırılması için sağlıklı konuşmaları teşvik etmeyi amaçlıyor. Ve daha evvel duyurulduğu üzere Twitter Kurallarını tekraren ihlal eden doğrulanmış hesaplar, mavi rozetin kaldırılmasına yeniden tabi olacak.

Kimler Twitter hesap doğrulama sürecinden yararlanabiliyor?

Twitter’da doğrulamaya hak kazanmak için, altı kategoriden birinin kriterlerine uymanız gerekiyor;

  • Devlet
  • Şirketler, markalar ve kuruluşlar
  • Haber kuruluşları ve gazeteciler
  • Eğlence
  • Spor ve oyun
  • Aktivistler, organizatörler ve öbür tesirli kişiler

Doğrulama siyasetinde belirtilen kategoriye mahsus uygunluk kriterlerine ek olarak, hesap bilgilerinizin eksiksiz olması gerekiyor, yani bir profil isminiz, bir profil fotoğrafınız ve onaylanmış bir e-posta adresiniz yahut telefon numaranız olmalı. Ayrıyeten hesabınız son altı ay içinde faal olmalı ve Twitter Kuralları’na riayet etmeli.

Hesap doğrulama için nasıl başvurabilirsiniz?

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, Twitter’daki herkes yeni doğrulama uygulamasını direkt Hesap Ayarları sekmesinde görmeye başlayacak. Twitter, bunu kademeli olarak herkesin kullanımına sunacak.

Başvuru akışı nasıl olacak?

Başvurunuzu gönderdikten sonra, birkaç gün içinde bizden e-posta ile karşılık bekleyebilirsiniz, lakin bu süreç, sırada kaç açık müracaat olduğuna bağlı olarak birkaç hafta kadar sürebilir. Müracaatınız onaylanırsa profilinizde otomatik olarak mavi rozeti görürsünüz. Bir yanılgı yaptığımızı düşünüyorsanız, müracaatınızla ilgili kararımızı aldıktan 30 gün sonra yine başvurun.

Twitter’; “Geçtiğimiz birkaç ay içinde, hesap doğrulama uygunluk kriterlerine açıklık getirmek için çalışıyoruz ve halkın geri bildirimleriyle şekillendirilen yeni bir siyaset başlattık. Ayrıyeten, artık güncellenmiş doğrulama kriterlerini karşılamayan, faal olmayan yahut eksik bilgileri olan hesaplardan doğrulama rozetini otomatik olarak kaldırarak bu politikayı uygulamaya başladık. Bugünün uygulama sunumu, Twitter’da doğrulamaya daha fazla şeffaflık, güvenilirlik ve netlik sağlama planlarımızdaki bir sonraki dönüm noktasını işaret ediyor.” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu